
Kısaca
3 Kasım 2026 itibarıyla Apple, dokunmatik PROLED XDR MacBook Pro'ları 2.899 $'dan (sevkiyat 6 Kasım) [1][3], mini-LED M5 Pro modellerini 2.499 $'dan ve MacRumors'a göre 14 inç M6 modelini 1.999 $'dan satıyor [2]. Pro gücüne veya portlarına ihtiyacı olmayanlar MacBook Air'e yönlendiriliyor [2].
Önemli çıkarımlar
- Apple, PROLED XDR MacBook Pro'yu 28 Ekim 2026'da tanıttı; teslimatlar 6 Kasım 2026'da başlıyor ve ABD fiyatları 2.899 $ ile 4.799 $ arasında değişiyor [1][3].
- PROLED modeller, duyurudan hemen önceki mini-LED fiyatlarından yaklaşık 400 $ daha pahalı; bu da sırasıyla yaklaşık %16, %13, %10 ve %9 fark demek [3].
- M5 Pro 307GB/s ile 64GB'a, M5 Max ise 614GB/s ile 128GB'a kadar bellek destekliyor [4][2].
- Temmuz 2026'da güncellenen Macworld karşılaştırması MacBook Air'i çoğu kişi için en iyi seçenek olarak, M5 Pro veya M5 Max'li MacBook Pro'yu ise 4K video kurgusu, 3D çalışma, yoğun çoklu görev ve yazılım geliştirme gibi zorlu iş akışları için en iyisi olarak gösteriyor [5].
- Apple, M5 Pro ile pil ömrünü 14 inçte en fazla 22 saat, 16 inçte en fazla 24 saat; M5 Max ile ise en fazla 20 ve 22 saat olarak belirtiyor [6].
- MacRumors, 1.999 $'dan başlayan bir giriş seviyesi 14 inç M6 modeli bildiriyor; ancak ayrıntıların apple.com üzerinden doğrulanması gerekiyor [2].
Bu sayfada 14 bölüm
- Kasım 2026 itibarıyla en yeni MacBook Pro hangisi?
- Hangi MacBook Pro'yu almalıyım?
- Yeni MacBook Pro ne kadar?
- MacBook Pro mu MacBook Air mi: hangisi size daha uygun?
- M5, M5 Pro, M5 Max ve M6 arasındaki fark nedir?
- OLED dokunmatik ekranlı MacBook Pro ekstra paraya değer mi?
- Ne kadar RAM ve depolama gerekir?
- MacBook Pro pili ne kadar dayanır?
- Şimdi MacBook Pro almak için iyi bir zaman mı?
- İran'da MacBook Pro satın alınabilir mi?
- Sık yapılan hatalar
- Sık sorulan sorular
- Sözlük
- Kaynaklar
Kasım 2026 itibarıyla en yeni MacBook Pro hangisi?
En yeni MacBook Pro, Apple'ın 28 Ekim 2026'da 14 ve 16 inç boyutlarında tanıttığı PROLED XDR Ekranlı MacBook Pro'dur. Ön siparişler aynı gün açıldı ve teslimatlar 6 Kasım 2026 Cuma günü başlıyor [1][7]. Dokunmatik ekranlı ilk Mac'tir [1][2] ve 9to5Mac, tasarımı 2021'den bu yana ilk MacBook Pro yenilemesi olarak nitelendiriyor [6].
Şu anda hangi MacBook Pro modelleri satın alınabilir?
Apple ve MacRumors'a göre model yelpazesi üç gruptan oluşuyor:
- PROLED XDR modeller (M5 Pro ve M5 Max). 14 ve 16 inç boyutlarında, tandem OLED ekran, dokunma desteği ve Dynamic Island ile geliyor. ABD fiyatları 2.899 $'dan başlıyor [1][3].
- Mini-LED modeller (M5 Pro ve M5 Max). Apple bunları Mart 2026'da tanıttı ve aynı tasarım ile çentikle satmaya devam ediyor. ABD'de 14 inç M5 Pro 2.499 $'dan, 16 inç M5 Pro 2.999 $'dan başlıyor [2].
- M6 çipli 14 inç giriş modeli. MacRumors, 1.999 $ başlangıç fiyatı ve 6 Kasım 2026 çıkış tarihi bildiriyor [2]. Derlenen kaynaklarda Apple'ın PROLED basın bülteni bu modeli anlatmıyor; bu nedenle güvenmeden önce ayrıntıları apple.com üzerinden doğrulayın.
M6 haberinden önce giriş seviyesi, temel M5 çipli 14 inç modeldi. Bu model 15 Ekim 2025'te 1.599 $'dan satışa çıktı; Mart 2026'da Apple standart depolamayı 1TB yaptı ve başlangıç fiyatı 1.699 $ oldu (eğitim için 1.599 $) [8][4]. Kaynaklar, bu modelin M6 modelinin yanında satışta kalıp kalmayacağını söylemiyor; Apple'ın mağazasından kontrol edin.
Model yelpazesi geçen yıl içinde nasıl değişti?
- 15 Ekim 2025: M5'li 14 inç MacBook Pro satışa çıktı; teslimatlar 22 Ekim 2025'te başladı [8].
- 3 Mart 2026: Apple, M5 Pro ve M5 Max modellerini duyurdu. Ön siparişler 4 Mart'ta açıldı, teslimatlar 11 Mart 2026'da başladı [4].
- 28 Ekim 2026: PROLED XDR modelleri duyuruldu; teslimatlar 6 Kasım 2026'da başlıyor [1].
Hangi MacBook Pro'yu almalıyım?
Doğru MacBook Pro, yapacağı işe bağlıdır; çünkü çip kademeleri, bellek üst sınırları ve ekranlar model adlarının düşündürdüğünden daha fazla farklılık gösterir. Derlenen kaynaklar arasında 3 Kasım 2026 itibarıyla PROLED modellerine dair bağımsız bir inceleme yok ve 9to5Mac, yeni kasanın sürekli performansı değiştirip değiştirmediğini görmek için gerçek kullanım testlerinin gerektiğini belirtiyor [6]. Bu nedenle bu rehber Apple'ın teknik özelliklerine ve basın haberlerine dayanıyor.
İşinize hangi MacBook Pro uygun?
- Genel günlük kullanım: Temmuz 2026'da güncellenen Macworld karşılaştırması, taşınabilirliği, pil ömrü, sessiz çalışması ve günlük performansı nedeniyle MacBook Air'i çoğu kişi için en iyi seçenek olarak gösteriyor [5]. MacRumors, Pro performansına, portlarına veya mini-LED ekrana ihtiyaç duymayan alıcıları Air'e ya da daha düşük maliyetli MacBook Neo'ya yönlendiriyor [2].
- Video, 3D ve yazılım geliştirme: Macworld, M5 Pro veya M5 Max'li MacBook Pro'nun 4K video kurgusu, 3D çalışma, yoğun çoklu görev ve yazılım geliştirme gibi zorlu iş akışları için en iyisi olduğunu söylüyor [5]. M5 Pro, 64GB'a kadar birleşik bellek destekliyor [4].
- Yerel yapay zekâ çalışmaları: Karşılaştırılacak özellikler bellek kapasitesi ve bant genişliğidir. M5 Max, 614GB/s'ye varan bant genişliğiyle 128GB'a kadar destekler; M5 Pro'da bu değerler 64GB ve 307GB/s'dir [4][2]. Apple, M4 Pro ve M4 Max'e göre 4 kata kadar daha hızlı LLM istem işleme iddiasında bulunuyor; bu Apple'ın kendi karşılaştırmasıdır [4].
- En iyi ekran: PROLED XDR modeller en fazla 2000 nit tepe parlaklık ve 10.000.000:1 karşıtlık oranı belirtiyor [1].
14 inç mi 16 inç mi seçmelisiniz?
PROLED 14 inç 3.0 lb, mini-LED 14 inç ise 3.5 lb ağırlığındadır; PROLED 16 inç 4.0 lb, mini-LED 16 inç 4.7 lb gelir [6]. Apple, M5 Pro ile pil ömrünü 14 inçte en fazla 22 saat, 16 inçte en fazla 24 saat olarak belirtiyor [6]. ABD'de 16 inç PROLED, M5 Pro'lu 14 inç modelden 500 $ daha pahalıdır (3.399 $ karşısında 2.899 $); M5 Max'te fark 300 $'dır (4.799 $ karşısında 4.499 $) [1][3].
PROLED için ödeme mi yapmalı, mini-LED'de mi kalmalısınız?
MacRumors, PROLED modellerin duyurudan hemen önceki mini-LED fiyatlarından yaklaşık 400 $ daha pahalı olduğunu bildiriyor [3]. Her iki hatta da M5 Pro ve M5 Max, üç Thunderbolt 5 portu, HDMI, SDXC kart yuvası, MagSafe ve kulaklık jakı var [1][4][6]. Hepsi 30 dakikada %50'ye hızlı şarj olabilir; Apple'ın Mart bülteni bunun için 96W veya daha güçlü bir USB-C güç adaptörü gerektiğini söylüyor [1][4][6]. Ek ücret; daha parlak dokunmatik ekranı, Dynamic Island'ı ve daha hafif gövdeyi karşılıyor; bunları 6. bölüm ele alıyor.
Yeni MacBook Pro ne kadar?
28 Ekim 2026 itibarıyla ABD başlangıç fiyatları, M5 Pro'lu 14 inç PROLED XDR model için 2.899 $'dan M5 Max'li 16 inç model için 4.799 $'a kadar uzanıyor [1][3]. Apple, mini-LED M5 Pro modellerini 2.499 $ (14 inç) ve 2.999 $'dan (16 inç) satmaya devam ediyor [2]. MacRumors, 1.999 $'dan başlayan bir 14 inç M6 giriş modeli bildiriyor [2]. ABD dışındaki fiyatlar derlenen kaynaklarda yok.
Eğitim alıcıları ne kadar öder?
Apple'ın ABD'deki PROLED XDR eğitim fiyatları 2.749 $ (14 inç M5 Pro), 3.199 $ (16 inç M5 Pro), 4.199 $ (14 inç M5 Max) ve 4.499 $'dan (16 inç M5 Max) başlıyor [1]. Bu, standart başlangıç fiyatlarının 150 $ ile 300 $ altında.
Fiyat artışı ne kadar büyük?
MacRumors, PROLED modellerin duyurudan hemen önceki mini-LED fiyatlarından (2.499 $, 2.999 $, 4.099 $ ve 4.399 $) yaklaşık 400 $ daha pahalı olduğunu bildiriyor. Bu, yaklaşık %16, %13, %10 ve %9 daha fazla demek [3]. Bu taban, Macworld'ün Apple'ın Haziran 2026'da yaptığını bildirdiği MacBook zamlarından sonra geliyor [5]. Apple'ın Mart 2026 lansman fiyatları daha düşüktü: 2.199 $, 2.699 $, 3.599 $ ve 3.899 $ [4]. Lansmandan itibaren ölçüldüğünde PROLED 14 inç M5 Pro 700 $ daha pahalı (2.199 $ karşısında 2.899 $); bu, iki kaynaktan çıkan basit bir aritmetik. Haziran'daki model bazında tam zam tutarları derlenen kaynaklarda doğrulanmıyor.
En pahalı yapılandırma hangisi?
ABD'deki en üst yapılandırma, PROLED modelde 14 inç için 14.249 $, 16 inç için 14.549 $ tutuyor. 18 çekirdekli CPU ve 40 çekirdekli GPU'lu M5 Max, 128GB birleşik bellek, 16TB SSD ve nano-texture cam içeriyor. Yalnızca 2TB SSD'yi 16TB'a yükseltmek 7.000 $ tutuyor [3].
Kiralama seçenekleri var mı?
Apple'ın ABD kiralama programı Apple Upgrade, PROLED MacBook Pro'yu vergiler ve takas indirimi hariç, 36 ay boyunca ayda 55.99 $'dan listeliyor [1]. Kiralama aylık ödemeyi değiştirir, makinenin toplam maliyetini değil; bu yüzden 36 aylık toplam tutarı satın alma fiyatıyla karşılaştırın.
MacBook Pro mu MacBook Air mi: hangisi size daha uygun?
MacBook Air çoğu alıcı için daha uygundur; MacBook Pro ise sürekli ağır iş, daha fazla port ve daha parlak ekran için daha uygundur. Kaynaklar bu ayrım konusunda hemfikir, ancak vurguları farklı.
MacBook Air neler sunuyor?
Apple, M5'li MacBook Air'i 3 Mart 2026'da duyurdu. Lansmanda ABD'de 1.099 $ (13 inç) ve 1.299 $'dan (15 inç) başlıyordu. 512GB temel depolama (4TB'a kadar), 10 çekirdekli CPU, en fazla 10 çekirdekli GPU, 153GB/s bellek bant genişliği ve en fazla 18 saat pil ömrü sunuyor. İki Thunderbolt 4 portu, en fazla iki harici ekranı destekliyor [9]. Bunlar lansman fiyatlarıdır; satın almadan önce güncel fiyatı kontrol edin.
MacBook Pro neler ekliyor?
M5 Pro ve M5 Max'li MacBook Pro'larda üç Thunderbolt 5 portu, HDMI, SDXC kart yuvası, MagSafe [1][4] ve kulaklık jakı var [1][6]. PROLED model, M5 Pro ile en fazla üç, M5 Max ile en fazla dört harici ekranı destekliyor [1]. Wi-Fi 7 ve Bluetooth 6, Apple'ın N1 çipinden geliyor [1][4]. Pro ayrıca daha fazla bellek ve depolama payı sunuyor; bunu 5. bölüm ele alıyor.
İncelemeciler aynı fikirde mi?
Macworld'ün PROLED lansmanından önce Temmuz 2026'da güncellenen karşılaştırması, MacBook Air'i çoğu kişi için en iyi seçenek olarak gösteriyor; M5 Pro veya M5 Max'li MacBook Pro'yu ise 4K video kurgusu, 3D çalışma, yoğun çoklu görev ve yazılım geliştirme gibi zorlu iş akışları için en iyisi olarak niteliyor [5]. MacRumors'ın derlemesi, 14 inç Pro'yu Air'den daha iyi ekran ve daha hızlı çip isteyenlerin tercihi olarak sunuyor, Ekim 2026 yenilemesini satın almak için iyi bir zaman olarak değerlendiriyor ve Pro performansına, portlarına veya mini-LED ekrana ihtiyaç duymayan alıcıları Air'e ya da MacBook Neo'ya yönlendiriyor [2]. Bunlar bir çelişki değil, farklı kitleler ve öncelikler; makineyi iş yükünüze göre seçin.
MacBook Neo nereye oturuyor?
Apple'ın macOS Tahoe 26 uyumluluk sayfası “MacBook Neo (13-inch, A18 Pro)” modelini listeliyor [10] ve MacRumors bunu daha düşük maliyetli seçenek olarak tanımlıyor [2]. Derlenen kaynaklar bu model için fiyat ya da tam özellik vermiyor; Air ile karşılaştırmadan önce Apple'ın sitesine bakın.
M5, M5 Pro, M5 Max ve M6 arasındaki fark nedir?
Apple silicon, Apple'ın Mac için tasarladığı çip ailesidir ve her kademe çekirdek sayısını, bellek üst sınırını ve bellek bant genişliğini artırır. Aşağıdaki tüm performans rakamları Apple'ın kendi karşılaştırmalarıdır; 9to5Mac, PROLED tasarımının sürekli performansı nasıl etkilediğini göstermek için gerçek kullanım testlerine hâlâ ihtiyaç olduğunu belirtiyor [6].
Temel M5 nedir?
M5'li 14 inç MacBook Pro, 15 Ekim 2025'te 1.599 $'dan satışa çıktı. Apple, 10 çekirdekli GPU, M4'ün 3.5 katına kadar yapay zekâ performansı, en fazla 24 saat pil ömrü, 4TB'a kadar depolama ve 16GB başlangıç birleşik belleği belirtti [8].
M5 Pro ve M5 Max neler ekliyor?
Apple'a göre M5 Pro ve M5 Max, en fazla 18 çekirdekli CPU'ya (6 süper çekirdek ve 12 performans çekirdeği), en fazla %30 daha hızlı CPU performansına, M4 Pro ve M4 Max'e göre en fazla %50 grafik artışına ve en fazla 4 kat daha hızlı LLM istem işlemeye sahip [4]. M5 Pro, 307GB/s'ye varan bellek bant genişliğiyle 64GB'a kadar birleşik bellek destekliyor; M5 Max ise 614GB/s ile 128GB'a kadar destekliyor [4][2]. Apple ayrıca SSD hızının önceki nesle göre 2 kata kadar daha hızlı olduğunu söylüyor [4].
Bildirilen M6 modeli nedir?
MacRumors; M6 çipli, 12 çekirdekli CPU, 12 çekirdekli GPU, 32GB'a kadar bellek, 170GB/s'ye kadar bellek bant genişliği, üç Thunderbolt 4 portu, 4TB'a kadar SSD ve 24 saate kadar video akışı sunan bir 14 inç MacBook Pro giriş modeli bildiriyor. Fiyatı 1.999 $'dan başlıyor ve 6 Kasım 2026'da çıkması bekleniyor [2]. Apple'ın PROLED basın bülteni bu modeli anlatmadığı için, bu rakamları apple.com'da görene kadar doğrulanmamış kabul edin [1].
Apple hangi yapılandırmaları sunuyor?
OLED dokunmatik ekranlı MacBook Pro ekstra paraya değer mi?
Ekran kalitesine, dokunmatik girişe veya daha hafif bir gövdeye önem veriyorsanız değer. Yalnızca çipi istiyorsanız haklı çıkarmak daha zor; çünkü çip kademeleri daha ucuz mini-LED modellerle ortaktır [2][6].
PROLED XDR ekran neler sunuyor?
Ekran, tandem OLED kullanıyor. Apple, en fazla 2000 nit tepe HDR ve SDR parlaklığı, 10.000.000:1 karşıtlık oranı, 120Hz değişken yenileme hızı ve P3 ile Adobe RGB'yi kapsayan bir renk gamı belirtiyor [1]. Mini-LED Liquid Retina XDR ekran ise en fazla 1000 nit sürekli parlaklık ve 1.000.000:1 karşıtlık oranı sunuyor [2]; tepe parlaklığı en fazla 1600 nit [2][6]. Dokunma sensörü ekran paneline entegre ve macOS dokunuşları tıklamaya çeviriyor; böylece birçok mevcut uygulama dokunmatik kullanımla çalışıyor [1][7]. PROLED modeller ayrıca çentiğin yerine, Apple'ın Spotlight, Canlı Etkinlikler ve Siri AI'ı barındırdığını söylediği bir Dynamic Island getiriyor [2][6][1].
Ne kadar daha hafif?
PROLED 14 inç 3.0 lb, mini-LED 14 inç 3.5 lb ağırlığında; PROLED 16 inç 4.0 lb, mini-LED 16 inç ise 4.7 lb [6]. Ekran boyutları PROLED 14 inçte 14.2 inç, PROLED 16 inçte 16.3 inç; mini-LED 16 inçte ise 16.2 inç [6][7]. Apple ayrıca PROLED modelin genelinde %55 geri dönüştürülmüş içerik ve %100 geri dönüştürülmüş alüminyum kasa bulunduğunu söylüyor [1].
Avantajlar ve dezavantajlar neler?
- Avantaj: Belirtilen daha yüksek tepe parlaklık (1600 nit karşısında 2000 nit) ve karşıtlık (1.000.000:1 karşısında 10.000.000:1) [1][2].
- Avantaj: İlk Mac dokunmatik ekranı ve 0.5 ile 0.7 lb daha az ağırlık [1][6].
- Dezavantaj: Duyurudan önceki mini-LED fiyatlarına göre ABD başlangıç fiyatlarında yaklaşık 400 $ daha pahalı [3].
- Dezavantaj: Yeni bir donanım; bağımsız incelemeler derlenen kaynaklarda yok ve yeni kasanın sürekli performansı değiştirip değiştirmediğini görmek için gerçek kullanım testleri gerekiyor [6].
- Dikkat: PROLED modeller macOS 27 ('Golden Gate') ile gelirken, Mart 2026'daki M5 Pro ve M5 Max modelleri macOS Tahoe ile çıkmıştı [1][4]. Kaynaklar, dokunmatiğin eski macOS sürümlerinde nasıl davrandığını söylemiyor.
Ne kadar RAM ve depolama gerekir?
Apple'ın kaynakları iş yüküne dair öneri değil, kapasite ve fiyat veriyor; bu yüzden pratik yaklaşım, bellek üst sınırı beklediğiniz en büyük iş yükünü karşılayan çip kademesini seçmektir. Üst sınırlar, bildirilen M6 modelinde 32GB, M5 Pro'da 64GB ve M5 Max'te 128GB'tır [2][4]. Başlangıç noktaları M5 Pro için 24GB ve 1TB, M5 Max için 36GB ve 2TB'tır [6].
Depolama yükseltmeleri ne kadar tutuyor?
Fiyatların en hızlı arttığı yer depolamadır. En üst PROLED yapılandırmasında yalnızca 2TB'tan 16TB'a geçmek 7.000 $ tutuyor [3]. 16TB seçeneği PROLED XDR ile yeni geldi [6].
Tipik satın almalar ne kadar tutuyor?
- Aynı çip, farklı ekran. 14 inç M5 Pro, mini-LED ekranla 2.499 $, PROLED XDR ile 2.899 $ tutuyor; ABD eğitim indirimiyle PROLED için 2.749 $ [2][1][3].
- En üst çip, daha büyük ekran. 16 inç M5 Max, PROLED biçiminde 4.799 $, duyurudan önceki mini-LED fiyatı ise 4.399 $; yani 400 $ fark [1][3].
- Her şey en üst düzeyde. En üst 16 inç PROLED yapılandırma 14.549 $ tutuyor. Önceki en üst 16 inç yapılandırma (128GB bellek, 8TB SSD, nano-texture cam) 10.149 $'da kalıyordu; yeni PROLED modelde aynı 8TB özellikleri 10.549 $ tutuyor, yani 400 $ daha fazla [3].
Çalışılmış örnekler, ekran tercihinin kabaca sabit 400 $ eklediğini, faturanın 3.000 $ civarında mı kalacağını yoksa beş haneye mi yaklaşacağını ise bellek ve depolama kademelerinin belirlediğini gösteriyor.
MacBook Pro pili ne kadar dayanır?
Apple, 14 inç PROLED ve mini-LED modelleri M5 Pro ile en fazla 22 saat, M5 Max ile en fazla 20 saat olarak derecelendiriyor. 16 inç modeller ise M5 Pro ile en fazla 24 saat, M5 Max ile en fazla 22 saat [6]. Bunlar Apple'ın kendi “en fazla” rakamlarıdır; gerçek kullanım iş yüküne ve parlaklığa göre değişir.
Diğer modellerle karşılaştırması nasıl?
- Temel M5'li 14 inç MacBook Pro, Ekim 2025 lansmanında en fazla 24 saat olarak derecelendirilmişti [8].
- M5'li MacBook Air en fazla 18 saat olarak derecelendiriliyor [9].
- MacRumors'a göre bildirilen temel M6 14 inç modeli en fazla 24 saat video akışı olarak listeleniyor [2].
Tüm M5 Pro ve M5 Max modelleri 30 dakikada %50'ye hızlı şarj olabiliyor [6][1]; Apple'ın Mart bülteni bunun için 96W veya daha güçlü bir USB-C güç adaptörü gerektiğini söylüyor [4]. Temel M5'li 14 inç modelin, M5 Pro'lu 14 inç modelden daha yüksek bir değere sahip olduğuna dikkat edin; yani daha büyük çip daha uzun pil ömrü anlamına gelmiyor.
Şimdi MacBook Pro almak için iyi bir zaman mı?
MacRumors, model yelpazesinin Ekim 2026'da yenilenmesi nedeniyle “şimdi satın almak için iyi bir zaman” olduğunu söylüyor [2]. Gerekçe basit: mevcut modeller olabilecekleri kadar yeni. Karşı argüman fiyat. PROLED farkı, duyurudan hemen önceki fiyatlara göre ölçülüyor [3]; bu fiyatlar Macworld'ün Apple'ın Haziran 2026'da yaptığını bildirdiği MacBook zamlarından sonra geldi [5] ve Mart 2026 lansman fiyatları daha düşüktü [4].
Maliyeti nasıl düşürebilirsiniz?
Apple, PROLED 14 inç M5 Pro için ABD eğitim fiyatını 2.749 $'dan başlatıyor [1]. Ayda 55.99 $'dan 36 ay süreli Apple Upgrade kiralaması, vergiler ve olası takas indirimi hariç olarak listeleniyor [1]; Apple'ın Mart bülteni ise yeni bir Mac için Apple Trade In indiminden söz ediyor [4].
Neler hâlâ belirsiz?
- Bağımsız incelemeler. PROLED modeller 6 Kasım 2026'da gönderiliyor [1] ve 9to5Mac, gerçek kullanım testlerinin yeni tasarımın sürekli performansı etkileyip etkilemediğini göstereceğini söylüyor [6].
- M6 modeli. Fiyatını ve özelliklerini yalnızca MacRumors anlatıyor; Apple'ın sitesinden doğrulayın [2].
- Apple'ın performans iddiaları. En fazla %30 daha hızlı CPU ve en fazla 4 kat LLM istem işleme gibi rakamlar Apple'ın kendi karşılaştırmalarıdır [4].
- Bir sonraki yenileme. Derlenen kaynaklar, Apple'ın model yelpazesini bir daha ne zaman güncelleyeceğini söylemiyor.
Birkaç hafta bekleyebiliyorsanız, ilk bağımsız incelemeler sürekli performans sorusunu yanıtlamaya yardımcı olmalı. Makineye şimdi ihtiyacınız varsa, Apple'ın manşet iddialarına değil, doğruladığınız özelliklere göre satın alın.
İran'da MacBook Pro satın alınabilir mi?
Derlenen kaynaklar basit bir evet ya da hayır yanıtı vermiyor; İran'daki okuyucular herhangi bir MacBook modelinin resmî kanallarla yasal biçimde satın alınabileceğini veya servis alabileceğini varsaymamalıdır. Emin olmayanlar yaptırım kuralları konusunda danışmanlık almalıdır.
ABD kuralları ne diyor?
Apple'ın ticaret uyumluluğu sayfası, 23 Eylül 2022'de yayımlanan OFAC İran Genel Lisansı D-2'nin, İran'daki kişilere kişisel iletişimle bağlantılı bazı hizmet, yazılım ve donanım ihracatına izin verdiğini belirtiyor. Apple, yalnızca bazı ürün ve yazılımlarının bu kategorilere girdiğini ekliyor [11]. 17 Mayıs 2024 tarihli bir ABD Federal Register duyurusu, OFAC'ın iletişimle bağlantılı ürünler listesini güncelledi ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve kişisel bilgi işlem cihazları için bir hesaplama gücü sınırı ekledi (Ayarlı Tepe Performans en fazla 1 Ağırlıklı TeraFLOP) [12]. Duyuru, önceki Genel Lisans D listelerini İran İşlemleri ve Yaptırımları Yönetmeliği (31 CFR 560.540) kapsamındaki Liste olarak yeniden yayımladı [12] ve OFAC aynı gün bu yönetmeliği değiştiren bir nihai kural yayımladı [13]. Koşullar önemlidir; bu yüzden bir özete güvenmek yerine Federal Register duyurusunu ve nihai kuralı kendiniz okuyun.
İran'daki okuyucular için başka neler farklı?
Apple'ın Ekim 2025 tarihli Apple Intelligence (beta) dil listesi İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Brezilya Portekizcesi, İspanyolca, Basitleştirilmiş Çince, Japonca ve Korece idi. Farsça bu listede yok [8]. Dolayısıyla Apple Intelligence özellikleri, o sürüm itibarıyla Farsça'da çalışmayabilir.
Derlenen hiçbir kaynak İran'daki perakende fiyatlarını, garantiyi veya Apple servis erişimini, filtrelemeyi ya da Mac satın alımlarına yönelik ödeme sınırlarını kapsamıyor; bu nedenle bu rehber bunlar hakkında iddia ortaya koymuyor. Apple'ın 28 Ekim 2026 ön sipariş ülke listesi 30 ülke ve bölgeyi kapsıyordu; ancak bu liste alınamadığı için İran'ın dahil olup olmadığı bilinmiyor [1]. İran'ı ilgilendiren bir satın alma için nitelikli hukuki danışmanlık alın.
| Model | Çip | Ekran | ABD başlangıç fiyatı | ABD eğitim fiyatı |
|---|---|---|---|---|
| 14 inç giriş modeli (bildirilen) | M6 | Mini-LED, MacRumors'a göre [2] | $1,999 [2] | Listelenmemiş |
| 14 inç PROLED XDR | M5 Pro | Tandem OLED, dokunmatik | $2,899 [1][3] | $2,749 [1] |
| 16 inç PROLED XDR | M5 Pro | Tandem OLED, dokunmatik | $3,399 [1][3] | $3,199 [1] |
| 14 inç PROLED XDR | M5 Max | Tandem OLED, dokunmatik | $4,499 [1][3] | $4,199 [1] |
| 16 inç PROLED XDR | M5 Max | Tandem OLED, dokunmatik | $4,799 [1][3] | $4,499 [1] |
| 14 inç mini-LED | M5 Pro | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $2,499 [2] | Listelenmemiş |
| 16 inç mini-LED | M5 Pro | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $2,999 [2] | Listelenmemiş |
| 14 inç mini-LED | M5 Max | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $4,099 [3] | Listelenmemiş |
| 16 inç mini-LED | M5 Max | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $4,399 [3] | Listelenmemiş |
| Özellik | M5'li MacBook Air | M5 Pro / M5 Max'li MacBook Pro |
|---|---|---|
| ABD başlangıç fiyatı | Lansmanda $1,099 (13 inç) ve $1,299 (15 inç) [9] | PROLED XDR modeller için $2,899 ile $4,799 arası [1][3] |
| Temel depolama | 512GB, 4TB'a kadar [9] | 1TB (M5 Pro) veya 2TB (M5 Max) [4] |
| CPU | 10 çekirdekli [9] | 18 çekirdeğe kadar [4] |
| Bellek bant genişliği | 153GB/s [9] | 307GB/s'ye kadar (M5 Pro) veya 614GB/s'ye kadar (M5 Max) [4] |
| Portlar | İki Thunderbolt 4 [9] | Üç Thunderbolt 5, HDMI, SDXC yuvası, MagSafe, kulaklık jakı [1][4][6] |
| Harici ekranlar | En fazla iki [9] | PROLED'de en fazla üç (M5 Pro) veya dört (M5 Max) [1] |
| Pil (Apple “en fazla”) | 18 saat [9] | 14 inç 22 veya 20 saat; 16 inç 24 veya 22 saat [6] |
| Özellik | Mini-LED (Liquid Retina XDR) | PROLED XDR (tandem OLED) |
|---|---|---|
| Tepe parlaklık | En fazla 1600 nit [2][6] | En fazla 2000 nit [1] |
| Karşıtlık oranı | 1.000.000:1 [2] | 10.000.000:1 [1] |
| Dokunmatik | Hayır; PROLED, dokunmatik ekranlı ilk Mac'tir [1] | Evet, panele entegre [1] |
| Kamera alanı | Çentik [2][6] | Dynamic Island [1] |
| Ağırlık, 14 inç | 3.5 lb [6] | 3.0 lb [6] |
| Ağırlık, 16 inç | 4.7 lb [6] | 4.0 lb [6] |
| ABD başlangıç fiyatı, 14 inç M5 Pro | $2,499 [2] | $2,899 [1][3] |
Sık yapılan hatalar
Yeni fiyatı yanlış bir tabanla karşılaştırmak
Doğrusu: Fiyat karşılaştırmasının hangi tabanı kullandığına bakın. MacRumors, yaklaşık 400 $'lık PROLED farkını 28 Ekim 2026'daki duyurudan hemen önceki fiyatlara göre hesaplıyor [3]. Bu fiyatlar, Macworld'ün Apple'ın Haziran 2026'da yaptığını bildirdiği MacBook zamlarından sonra geldi [5]. Mart 2026 lansman fiyatları ise daha düşüktü; örneğin 14 inç M5 Pro için 2.199 $ [4].
M6 tabanlı giriş modelini kesinleşmiş saymak
Doğrusu: 1.999 $'lık 14 inç M6 modelini, apple.com üzerinde doğrulanana kadar MacRumors'ın aktardığı bir bilgi olarak değerlendirin; çünkü derlenen kaynaklarda Apple'ın PROLED basın bülteni bu modeli anlatmıyor [2][1].
Air yetecekken Pro satın almak
Doğrusu: İş yükünden yola çıkın. Temmuz 2026'da güncellenen Macworld karşılaştırması, MacBook Air'i çoğu kişi için en iyi seçenek olarak gösteriyor; M5 Pro veya M5 Max'li MacBook Pro'yu ise 4K video kurgusu, 3D çalışma, yoğun çoklu görev ve yazılım geliştirme gibi zorlu iş akışları için en iyisi olarak niteliyor [5].
Apple'ın “en fazla” performans iddialarını kıyaslama sonucu sanmak
Doğrusu: Apple'ın en fazla 30% daha hızlı CPU ve en fazla 4 kat daha hızlı LLM istem işleme gibi rakamlarının Apple'ın kendi karşılaştırmaları olduğunu unutmayın; PROLED modellerinin bağımsız testleri henüz yapılmadı [4][6].
En büyük SSD'yi fiyatına bakmadan eklemek
Doğrusu: Sipariş vermeden önce depolama basamağının fiyatına bakın. En üst PROLED yapılandırmasında yalnızca 2TB'tan 16TB'a geçmek 7.000 $ ekliyor [3].
İki boyutun pil ömrünün aynı olduğunu varsaymak
Doğrusu: Her boyutun pil değerini ayrı ayrı karşılaştırın. M5 Pro ile Apple, 14 inç için en fazla 22 saat, 16 inç için en fazla 24 saat değerini veriyor [6].
Sık sorulan sorular
En yeni MacBook Pro hangisi?
En yeni model, Apple'ın 28 Ekim 2026'da 14 ve 16 inç boyutlarında, M5 Pro veya M5 Max çipleriyle duyurduğu PROLED XDR Ekranlı MacBook Pro'dur [1]. MacRumors ayrıca M6 çipli, 1.999 $'dan başlayan yeni bir 14 inç giriş modeli bildiriyor; ancak derlenen kaynaklarda Apple'ın PROLED bülteni bu modeli anlatmıyor, bu yüzden apple.com'dan doğrulayın [2].
Yeni MacBook Pro dokunmatik ekranlı mı?
Evet, PROLED XDR modelleri dokunmatik ekranlı ilk Mac'lerdir. Dokunma sensörü doğrudan panelin içine yerleştirilmiştir ve macOS dokunuşları tıklamaya çevirdiği için pek çok mevcut uygulama dokunmatik kullanımla çalışır [1][7]. Apple'ın hâlâ sattığı mini-LED M5 Pro ve M5 Max modellerinde ise Dynamic Island yerine çentik bulunur [2][6].
Yeni MacBook Pro ne zaman çıkıyor?
PROLED XDR MacBook Pro için ön siparişler 28 Ekim 2026'da açıldı; teslimatlar 6 Kasım 2026 Cuma günü başlıyor [1][7]. MacRumors, M6'lı 14 inç giriş modelinin de 6 Kasım'da çıkacağını bildiriyor [2]. Apple'ın ön sipariş listesi 30 ülke ve bölgeyi kapsıyordu; ülkenizdeki satış durumunu Apple'ın sitesinden kontrol edin [1].
Yeni MacBook Pro ne kadar?
ABD'de PROLED XDR modelleri 2.899 $ (14 inç, M5 Pro), 3.399 $ (16 inç, M5 Pro), 4.499 $ (14 inç, M5 Max) ve 4.799 $ (16 inç, M5 Max) fiyatlarından başlıyor [1][3]. Mini-LED M5 Pro modelleri 2.499 $ ve 2.999 $'dan başlıyor [2]. Eğitim fiyatları 2.749 $'dan başlıyor [1]. Tam donanımlı 16 inç PROLED model 14.549 $'a ulaşıyor [3].
MacBook Pro, MacBook Air'e göre değer mi?
Çoğu kişi için muhtemelen hayır. PROLED lansmanından önce, Temmuz 2026'da güncellenen Macworld karşılaştırması, MacBook Air'i çoğu kişi için en iyi, M5 Pro veya M5 Max'li MacBook Pro'yu ise 4K video kurgusu, 3D çalışma, yoğun çoklu görev ve yazılım geliştirme gibi zorlu iş akışları için en iyi seçenek olarak gösteriyor [5]. Air, Mart 2026 lansmanında 1.099 $'dan başlıyordu [9]. Air'in iki Thunderbolt 4 portuna karşılık Pro'da üç Thunderbolt 5 portu, HDMI ve SDXC kart yuvası var; M5 Max ile 128GB'a kadar bellek destekleniyor [9][1][4]. PROLED modeller ayrıca en fazla 2000 nit tepe parlaklık veriyor [1].
14 inç mi 16 inç MacBook Pro mu almalıyım?
Taşınabilirlik için 14 inç, daha büyük ekran ve daha uzun pil değeri için 16 inç tercih edilebilir. PROLED 14 inç 3.0 lb, 16 inç ise 4.0 lb ağırlığındadır [6]. Apple, M5 Pro ile pil ömrünü 14 inçte en fazla 22 saat, 16 inçte en fazla 24 saat olarak belirtiyor [6]. 16 inç PROLED, M5 Pro'da 500 $ daha pahalıdır (3.399 $ karşısında 2.899 $) [1][3].
MacBook Pro pili ne kadar dayanır?
Apple'ın değerleri, hem PROLED hem mini-LED modellerde M5 Pro ile 14 inçte en fazla 22 saat, 16 inçte en fazla 24 saat; M5 Max ile 20 ve 22 saattir [6]. M5'li MacBook Air için en fazla 18 saat belirtiliyor [9]. M5 Pro ve M5 Max modelleri 30 dakikada %50'ye hızlı şarj olabiliyor [6][1]; Apple'ın Mart bülteni bunun için 96W veya daha güçlü bir USB-C güç adaptörü gerektiğini söylüyor [4].
Sözlük
- Birleşik bellek
- Birleşik bellek, bir Apple çipinde CPU, GPU ve diğer birimlerin ortak kullandığı tek bir bellek havuzudur.
- Bellek bant genişliği
- Bellek bant genişliği, bir çipin belleğinden saniyede ne kadar veri okuyup yazabildiğini gösterir ve GB/s ile ölçülür.
- Mini-LED
- Mini-LED (Apple'ın Liquid Retina XDR ekranı), çentiği koruyan MacBook Pro modellerinde kullanılan arkadan aydınlatmalı ekrandır.
- Tandem OLED (PROLED XDR)
- Apple'ın PROLED XDR adıyla sattığı tandem OLED, her pikselin kendi ışığını ürettiği ve dokunma sensörünün panele entegre olduğu bir OLED panel tasarımıdır.
- Nit
- Nit, ekran parlaklığı birimidir; Apple, PROLED ekran için en fazla 2000 nit tepe parlaklık belirtiyor.
- Dynamic Island
- Dynamic Island, PROLED modellerde çentiğin yerini alan ve Spotlight, Canlı Etkinlikler ile Siri AI'ı barındıran ekran alanıdır.
- MacBook Neo
- MacBook Neo, A18 Pro çipli 13 inç bir Mac'tir ve Apple'ın macOS Tahoe 26 uyumluluk listesinde yer alır.
- OFAC genel lisansı
- OFAC genel lisansı, ABD yaptırımlarının aksi hâlde kısıtlayacağı bazı faaliyetlere izin veren bir ABD Hazine Bakanlığı yetkilendirmesidir.
Kaynaklar
- Apple unveils groundbreaking MacBook Pro with PROLED XDR Display and Touch for the first time on Mac Apple Newsroom · 2026-10-28
- MacBook Pro: Should You Buy? Reviews and More (roundup, last updated October 28, 2026) MacRumors · 2026-10-28
- Apple's New Touchscreen MacBook Pro Costs Up to $14,549 MacRumors · 2026-10-28
- Apple introduces MacBook Pro with all-new M5 Pro and M5 Max, delivering breakthrough pro performance and next-level on-device AI Apple Newsroom · 2026-03-03
- Best MacBook for 2026: Air vs Pro vs Neo compared Macworld · 2026-07-07
- MacBook Pro with PROLED XDR vs MacBook Pro: Here's every difference 9to5Mac · 2026-10-28
- Apple Announces OLED MacBook Pro With Touch Display MacRumors · 2026-10-28
- Apple unveils new 14-inch MacBook Pro powered by the M5 chip, delivering the next big leap in AI for the Mac Apple Newsroom · 2025-10-15
- Apple introduces the new MacBook Air with M5 Apple Newsroom · 2026-03-03
- macOS Tahoe 26 is compatible with these computers Apple Support · 2026-09-14
- Apple Trade Compliance (Global Trade Compliance) Apple Legal
- Publication and Update of the List of Services, Software, and Hardware Incident to Communications (Federal Register Vol. 89, No. 97, pages 43513-43514) US Federal Register (OFAC, Department of the Treasury) · 2024-05-17
- Iranian Transactions and Sanctions Regulations (final rule) US Federal Register (OFAC, Department of the Treasury) · 2024-05-17