
בקצרה
נכון ל-3 בנובמבר 2026, Apple מוכרת דגמי MacBook Pro עם מסך מגע PROLED XDR החל מ-2,899 דולר (משלוחים מ-6 בנובמבר) [1][3], דגמי M5 Pro עם mini-LED החל מ-2,499 דולר, ולפי MacRumors גם דגם 14 אינץ׳ עם M6 החל מ-1,999 דולר [2]. מי שאינו זקוק לעוצמת Pro או ליציאותיו מופנה ל-MacBook Air [2].
עיקרי הדברים
- Apple הציגה את MacBook Pro עם PROLED XDR ב-28 באוקטובר 2026, עם משלוחים מ-6 בנובמבר 2026 ומחירים בארה״ב מ-2,899 ועד 4,799 דולר [1][3].
- דגמי PROLED יקרים בכ-400 דולר ממחירי ה-mini-LED שקדמו מיד להכרזה, כלומר כ-16%, 13%, 10% ו-9% יותר [3].
- M5 Pro תומך בעד 64GB זיכרון ברוחב פס של 307GB/s, ו-M5 Max בעד 128GB ברוחב פס של 614GB/s [4][2].
- ההשוואה של Macworld, שעודכנה ביולי 2026, מגדירה את ה-MacBook Air כבחירה הטובה ביותר לרוב האנשים, ואת ה-MacBook Pro עם M5 Pro או M5 Max כמתאים לתהליכי עבודה תובעניים כמו עריכת וידאו ב-4K, עבודת 3D, ריבוי משימות כבד ופיתוח תוכנה [5].
- Apple מדרגת את חיי הסוללה עד 22 שעות ב-14 אינץ׳ ועד 24 שעות ב-16 אינץ׳ עם M5 Pro, ועד 20 ו-22 שעות עם M5 Max [6].
- MacRumors מדווח על דגם בסיס של 14 אינץ׳ עם M6 החל מ-1,999 דולר, אך את הפרטים יש לאשר באתר apple.com [2].
בעמוד הזה 14 חלקים
- מהו ה-MacBook Pro החדש ביותר נכון לנובמבר 2026?
- איזה MacBook Pro כדאי לקנות?
- כמה עולה ה-MacBook Pro החדש?
- MacBook Pro או MacBook Air: מה מתאים לכם יותר?
- מה ההבדל בין M5, M5 Pro, M5 Max ו-M6?
- האם ה-MacBook Pro עם מסך מגע OLED שווה את התוספת במחיר?
- כמה זיכרון RAM ואחסון אתם צריכים?
- כמה זמן מחזיקה הסוללה של MacBook Pro?
- האם עכשיו זמן טוב לקנות MacBook Pro?
- האם אפשר לקנות MacBook Pro באיראן?
- טעויות נפוצות
- שאלות נפוצות
- מילון מונחים
- מקורות
מהו ה-MacBook Pro החדש ביותר נכון לנובמבר 2026?
ה-MacBook Pro החדש ביותר הוא MacBook Pro עם מסך PROLED XDR, ש-Apple הציגה ב-28 באוקטובר 2026 בגדלים 14 ו-16 אינץ׳. ההזמנות המוקדמות נפתחו באותו יום והמשלוחים מתחילים ביום שישי, 6 בנובמבר 2026 [1][7]. זהו ה-Mac הראשון עם מסך מגע [1][2], ו-9to5Mac מכנה את העיצוב עיצוב מחדש ראשון של MacBook Pro מאז 2021 [6].
אילו דגמי MacBook Pro אפשר לקנות כעת?
לפי Apple ו-MacRumors, מערך הדגמים מורכב משלוש קבוצות:
- דגמי PROLED XDR (M5 Pro ו-M5 Max). הם מגיעים בגדלים 14 ו-16 אינץ׳ עם מסך tandem OLED, מגע ו-Dynamic Island. המחירים בארה״ב מתחילים ב-2,899 דולר [1][3].
- דגמי mini-LED (M5 Pro ו-M5 Max). Apple הציגה אותם במרץ 2026 ועדיין מוכרת אותם עם אותו עיצוב וחריץ. בארה״ב דגם ה-14 אינץ׳ עם M5 Pro מתחיל ב-2,499 דולר ודגם ה-16 אינץ׳ עם M5 Pro ב-2,999 דולר [2].
- דגם בסיס של 14 אינץ׳ עם שבב M6. MacRumors מדווח על מחיר פתיחה של 1,999 דולר ועל השקה ב-6 בנובמבר 2026 [2]. במקורות שנאספו, ההודעה של Apple על PROLED אינה מתארת דגם זה, ולכן אשרו את הפרטים באתר apple.com לפני שתסתמכו עליהם.
לפני הדיווח על M6, נקודת הכניסה הייתה דגם ה-14 אינץ׳ עם שבב M5 הבסיסי. הוא הושק ב-15 באוקטובר 2025 ב-1,599 דולר, ובמרץ 2026 הפכה Apple את 1TB האחסון לסטנדרט, עם מחיר פתיחה של 1,699 דולר (1,599 דולר לחינוך) [8][4]. המקורות אינם מציינים אם הוא ממשיך להימכר לצד דגם ה-M6, ולכן בדקו בחנות של Apple.
כיצד השתנה מערך הדגמים בשנה האחרונה?
איזה MacBook Pro כדאי לקנות?
ה-MacBook Pro המתאים תלוי בעבודה שעליו לבצע, משום שרמות השבבים, תקרות הזיכרון והמסכים נבדלים זה מזה יותר ממה שנראה משמות הדגמים. המקורות שנאספו אינם כוללים ביקורות עצמאיות על דגמי PROLED נכון ל-3 בנובמבר 2026, ו-9to5Mac מציין שנדרשות בדיקות בשימוש אמיתי כדי לדעת אם המארז החדש משנה את הביצועים המתמשכים [6]. לכן המדריך מסתמך על המפרטים של Apple ועל סיקור עיתונאי.
איזה MacBook Pro מתאים לסוג העבודה שלכם?
- שימוש יומיומי כללי: ההשוואה של Macworld, שעודכנה ביולי 2026, מגדירה את ה-MacBook Air כבחירה הטובה ביותר לרוב האנשים בזכות הניידות, חיי הסוללה, ההפעלה השקטה והביצועים היומיומיים [5]. MacRumors מפנה קונים שאינם זקוקים לביצועי Pro, ליציאות או למסך ה-mini-LED אל ה-Air או אל ה-MacBook Neo הזול יותר [2].
- וידאו, 3D ופיתוח תוכנה: Macworld מציין ש-MacBook Pro עם M5 Pro או M5 Max מתאים ביותר לתהליכי עבודה תובעניים כמו עריכת וידאו ב-4K, עבודת 3D, ריבוי משימות כבד ופיתוח תוכנה [5]. M5 Pro תומך בעד 64GB זיכרון מאוחד [4].
- עבודה עם בינה מלאכותית מקומית: קיבולת הזיכרון ורוחב הפס הם המפרטים להשוואה. M5 Max תומך בעד 128GB ברוחב פס של עד 614GB/s, לעומת 64GB ו-307GB/s ב-M5 Pro [4][2]. Apple טוענת לעיבוד מהיר פי 4 של פרומפטים ב-LLM בהשוואה ל-M4 Pro ול-M4 Max, וזו השוואה של Apple עצמה [4].
- המסך הטוב ביותר: דגמי PROLED XDR מציינים בהירות שיא של עד 2000 nits ויחס ניגודיות של 10,000,000:1 [1].
כדאי לבחור 14 אינץ׳ או 16 אינץ׳?
דגם PROLED בגודל 14 אינץ׳ שוקל 3.0 lb לעומת 3.5 lb בדגם ה-mini-LED בגודל 14 אינץ׳, ודגם PROLED בגודל 16 אינץ׳ שוקל 4.0 lb לעומת 4.7 lb בדגם ה-mini-LED בגודל 16 אינץ׳ [6]. Apple מדרגת את הסוללה עד 22 שעות ב-14 אינץ׳ ועד 24 שעות ב-16 אינץ׳ עם M5 Pro [6]. בארה״ב דגם PROLED של 16 אינץ׳ עולה 500 דולר יותר מדגם ה-14 אינץ׳ עם M5 Pro (3,399 דולר לעומת 2,899) ו-300 דולר יותר עם M5 Max (4,799 דולר לעומת 4,499) [1][3].
האם לשלם על PROLED או להישאר עם mini-LED?
MacRumors מדווח שדגמי PROLED יקרים בכ-400 דולר ממחירי ה-mini-LED ממש לפני ההכרזה [3]. שתי הסדרות מציעות M5 Pro ו-M5 Max, שלוש יציאות Thunderbolt 5, HDMI, חריץ כרטיסי SDXC, MagSafe ושקע אוזניות [1][4][6]. כולם יכולים לטעון מהר ל-50% תוך 30 דקות, ולפי ההודעה של Apple ממרץ נדרש לכך מתאם USB-C בהספק 96W ומעלה [1][4][6]. הכסף הנוסף קונה את מסך המגע הבהיר יותר, את ה-Dynamic Island ואת הגוף הקל יותר, כפי שמפורט בסעיף 6.
כמה עולה ה-MacBook Pro החדש?
מחירי הפתיחה בארה״ב ב-28 באוקטובר 2026 נעים מ-2,899 דולר לדגם PROLED XDR בגודל 14 אינץ׳ עם M5 Pro ועד 4,799 דולר לדגם בגודל 16 אינץ׳ עם M5 Max [1][3]. Apple עדיין מוכרת את דגמי M5 Pro עם mini-LED החל מ-2,499 דולר (14 אינץ׳) ו-2,999 דולר (16 אינץ׳) [2]. MacRumors מדווח על דגם בסיס של 14 אינץ׳ עם M6 החל מ-1,999 דולר [2]. מחירים מחוץ לארה״ב אינם מופיעים במקורות שנאספו.
כמה משלמים קונים במסגרת החינוך?
מחירי החינוך של Apple בארה״ב לדגמי PROLED XDR מתחילים ב-2,749 דולר (14 אינץ׳ M5 Pro), 3,199 דולר (16 אינץ׳ M5 Pro), 4,199 דולר (14 אינץ׳ M5 Max) ו-4,499 דולר (16 אינץ׳ M5 Max) [1]. זה 150 עד 300 דולר מתחת למחירי הפתיחה הרגילים.
עד כמה המחיר עלה?
MacRumors מדווח שדגמי PROLED יקרים בכ-400 דולר ממחירי ה-mini-LED שקדמו מיד להכרזה (2,499, 2,999, 4,099 ו-4,399 דולר). זה כ-16%, 13%, 10% ו-9% יותר [3]. בסיס זה מגיע אחרי העלאות המחירים של MacBook שלפי Macworld ביצעה Apple ביוני 2026 [5]. מחירי ההשקה של Apple במרץ 2026 היו נמוכים יותר: 2,199, 2,699, 3,599 ו-3,899 דולר [4]. בהשוואה למחיר ההשקה, דגם ה-14 אינץ׳ עם M5 Pro בגרסת PROLED יקר ב-700 דולר (2,899 דולר לעומת 2,199), וזה חישוב פשוט משני המקורות. ההעלאות המדויקות לכל דגם ביוני אינן מאושרות במקורות שנאספו.
מהי התצורה היקרה ביותר?
התצורה העליונה בארה״ב עולה 14,249 דולר לדגם ה-14 אינץ׳ ו-14,549 דולר לדגם PROLED בגודל 16 אינץ׳. היא כוללת M5 Max עם מעבד של 18 ליבות ומעבד גרפי של 40 ליבות, זיכרון מאוחד של 128GB, כונן SSD בנפח 16TB וזכוכית nano-texture. שדרוג כונן ה-SSD מ-2TB ל-16TB לבדו עולה 7,000 דולר [3].
האם יש אפשרויות ליסינג?
תוכנית הליסינג של Apple בארה״ב, Apple Upgrade, מציעה את ה-MacBook Pro עם PROLED החל מ-55.99 דולר לחודש למשך 36 חודשים, לא כולל מסים וזיכוי עבור מכשיר ישן [1]. ליסינג משנה את התשלום החודשי ולא את העלות הכוללת של המחשב, ולכן השוו את הסכום המלא ל-36 חודשים למחיר הרכישה.
MacBook Pro או MacBook Air: מה מתאים לכם יותר?
ה-MacBook Air מתאים יותר לרוב הקונים, וה-MacBook Pro מתאים יותר לעבודה כבדה ממושכת, ליותר יציאות ולמסך בהיר יותר. המקורות מסכימים על החלוקה אך נבדלים בדגשים.
מה מציע ה-MacBook Air?
Apple הכריזה על MacBook Air עם M5 ב-3 במרץ 2026. בהשקה הוא התחיל ב-1,099 דולר (13 אינץ׳) וב-1,299 דולר (15 אינץ׳) בארה״ב. יש בו 512GB אחסון בסיסי (עד 4TB), מעבד של 10 ליבות, מעבד גרפי של עד 10 ליבות, רוחב פס זיכרון של 153GB/s ועד 18 שעות סוללה. שתי יציאות Thunderbolt 4 שלו תומכות בעד שני מסכים חיצוניים [9]. אלה מחירי השקה, ולכן בדקו את המחיר הנוכחי לפני הקנייה.
מה מוסיף ה-MacBook Pro?
ב-MacBook Pro עם M5 Pro ו-M5 Max יש שלוש יציאות Thunderbolt 5, HDMI, חריץ כרטיסי SDXC, MagSafe [1][4], וכן שקע אוזניות [1][6]. דגם PROLED תומך בעד שלושה מסכים חיצוניים עם M5 Pro ובעד ארבעה עם M5 Max [1]. Wi-Fi 7 ו-Bluetooth 6 מגיעים משבב N1 של Apple [1][4]. ל-Pro יש גם יותר מקום לזיכרון ולאחסון, כפי שמפורט בסעיף 5.
האם המבקרים מסכימים?
ההשוואה של Macworld, שעודכנה ביולי 2026 לפני ההשקה של PROLED, מגדירה את ה-MacBook Air כבחירה הטובה ביותר לרוב האנשים, ואת ה-MacBook Pro עם M5 Pro או M5 Max כמתאים ביותר לתהליכי עבודה תובעניים כמו עריכת וידאו ב-4K, עבודת 3D, ריבוי משימות כבד ופיתוח תוכנה [5]. הסקירה של MacRumors מציגה את ה-Pro בגודל 14 אינץ׳ כבחירה למי שרוצה מסך טוב יותר ושבב מהיר יותר מה-Air, מגדירה את רענון אוקטובר 2026 כזמן טוב לקנות, ומפנה קונים שאינם זקוקים לביצועי Pro, ליציאות או למסך ה-mini-LED אל ה-Air או אל ה-MacBook Neo [2]. אלה קהלים ועדיפויות שונים ולא סתירה, ולכן התאימו את המחשב לעומס העבודה שלכם.
היכן ממוקם ה-MacBook Neo?
דף התאימות של Apple ל-macOS Tahoe 26 מונה 'MacBook Neo (13-inch, A18 Pro)' [10], ו-MacRumors מכנה אותו האפשרות הזולה יותר [2]. המקורות שנאספו אינם מספקים לו מחיר או מפרט מלא, ולכן בדקו באתר Apple לפני שתשוו אותו ל-Air.
מה ההבדל בין M5, M5 Pro, M5 Max ו-M6?
Apple silicon היא משפחת השבבים ש-Apple מתכננת ל-Mac, וכל דרגה מעלה את מספר הליבות, את תקרת הזיכרון ואת רוחב פס הזיכרון. כל נתוני הביצועים להלן הם השוואות של Apple עצמה, ו-9to5Mac מציין שעדיין נדרשות בדיקות בשימוש אמיתי כדי להראות כיצד עיצוב PROLED משפיע על ביצועים מתמשכים [6].
מהו ה-M5 הבסיסי?
ה-MacBook Pro בגודל 14 אינץ׳ עם M5 הושק ב-15 באוקטובר 2025 ב-1,599 דולר. Apple ציינה מעבד גרפי של 10 ליבות, עד פי 3.5 ביצועי בינה מלאכותית לעומת M4, עד 24 שעות סוללה, עד 4TB אחסון ו-16GB זיכרון מאוחד בסיסי [8].
מה מוסיפים M5 Pro ו-M5 Max?
Apple אומרת שב-M5 Pro וב-M5 Max יש מעבד של עד 18 ליבות (6 ליבות super ו-12 ליבות ביצועים), ביצועי מעבד מהירים בעד 30%, שיפור גרפי של עד 50% לעומת M4 Pro ו-M4 Max, ועיבוד מהיר פי 4 של פרומפטים ב-LLM [4]. M5 Pro תומך בעד 64GB זיכרון מאוחד ברוחב פס של עד 307GB/s, ו-M5 Max תומך בעד 128GB ברוחב פס של עד 614GB/s [4][2]. Apple גם אומרת שמהירות ה-SSD גבוהה עד פי 2 מהדור הקודם [4].
מהו דגם ה-M6 המדווח?
MacRumors מדווח על MacBook Pro בסיסי בגודל 14 אינץ׳ עם שבב M6, מעבד של 12 ליבות, מעבד גרפי של 12 ליבות, עד 32GB זיכרון, רוחב פס זיכרון של עד 170GB/s, שלוש יציאות Thunderbolt 4, כונן SSD של עד 4TB ועד 24 שעות הזרמת וידאו. מחירו מתחיל ב-1,999 דולר, ולפי הדיווח הוא יושק ב-6 בנובמבר 2026 [2]. מכיוון שההודעה של Apple על PROLED אינה מתארת אותו, התייחסו לנתונים אלה כבלתי מאושרים עד שתראו אותם באתר apple.com [1].
אילו תצורות Apple מציעה?
האם ה-MacBook Pro עם מסך מגע OLED שווה את התוספת במחיר?
הוא שווה זאת אם חשובים לכם איכות המסך, קלט מגע או גוף קל יותר. קשה יותר להצדיק אותו אם אתם רוצים רק את השבב, משום שדרגות השבבים משותפות גם לדגמי ה-mini-LED הזולים יותר [2][6].
מה מציע מסך PROLED XDR?
המסך משתמש בטכנולוגיית tandem OLED. Apple מציינת בהירות שיא של עד 2000 nits גם ב-HDR וגם ב-SDR, יחס ניגודיות של 10,000,000:1, קצב רענון משתנה של 120Hz וטווח צבעים שמכסה P3 ו-Adobe RGB [1]. מסך ה-Liquid Retina XDR מסוג mini-LED מציע בהירות מתמשכת של עד 1000 nits ויחס ניגודיות של 1,000,000:1 [2], עם שיא של עד 1600 nits [2][6]. חיישן המגע משולב בלוח המסך, ו-macOS מתרגמת מגע ללחיצות, כך שאפליקציות קיימות רבות עובדות עם מגע [1][7]. דגמי PROLED גם מחליפים את החריץ ב-Dynamic Island [2][6], שלפי Apple מארח את Spotlight, Live Activities ו-Siri AI [1].
עד כמה הוא קל יותר?
דגם PROLED של 14 אינץ׳ שוקל 3.0 lb לעומת 3.5 lb בדגם ה-mini-LED של 14 אינץ׳, ודגם PROLED של 16 אינץ׳ שוקל 4.0 lb לעומת 4.7 lb [6]. גודלי המסך הם 14.2 אינץ׳ בדגם PROLED של 14 אינץ׳ ו-16.3 אינץ׳ בדגם PROLED של 16 אינץ׳, לעומת 16.2 אינץ׳ בדגם ה-mini-LED של 16 אינץ׳ [6][7]. Apple גם אומרת שבדגם PROLED יש 55% חומר ממוחזר בסך הכול ומארז אלומיניום ממוחזר ב-100% [1].
מהם היתרונות והחסרונות?
- יתרון: בהירות שיא מצוינת גבוהה יותר (2000 לעומת 1600 nits) וניגודיות גבוהה יותר (10,000,000:1 לעומת 1,000,000:1) [1][2].
- יתרון: מסך המגע הראשון ב-Mac, וכן משקל קל יותר ב-0.5 עד 0.7 lb [1][6].
- חיסרון: כ-400 דולר יותר במחירי הפתיחה בארה״ב לעומת מחירי ה-mini-LED שקדמו להכרזה [3].
- חיסרון: זו חומרה חדשה, ביקורות עצמאיות אינן מופיעות במקורות שנאספו, ונדרשות בדיקות בשימוש אמיתי כדי לדעת אם המארז החדש משנה את הביצועים המתמשכים [6].
- זהירות: דגמי PROLED נשלחים עם macOS 27 ('Golden Gate'), ואילו דגמי M5 Pro ו-M5 Max ממרץ 2026 הושקו עם macOS Tahoe [1][4]. המקורות אינם מציינים כיצד המגע מתנהג בגרסאות macOS ישנות יותר.
כמה זיכרון RAM ואחסון אתם צריכים?
המקורות של Apple מספקים קיבולות ומחירים ולא המלצות לפי עומס עבודה, ולכן הגישה המעשית היא לבחור את דרגת השבב שתקרת הזיכרון שלה מכסה את עומס העבודה הגדול ביותר הצפוי לכם. התקרות הן 32GB לדגם ה-M6 המדווח, 64GB ל-M5 Pro ו-128GB ל-M5 Max [2][4]. נקודות ההתחלה הן 24GB ו-1TB ל-M5 Pro, ו-36GB ו-2TB ל-M5 Max [6].
כמה עולים שדרוגי האחסון?
באחסון המחירים עולים הכי מהר. בתצורת PROLED העליונה, המעבר מ-2TB ל-16TB לבדו עולה 7,000 דולר [3]. אפשרות ה-16TB חדשה עם PROLED XDR [6].
כמה עולות רכישות אופייניות?
- אותו שבב, מסך שונה. דגם 14 אינץ׳ עם M5 Pro עולה 2,499 דולר עם מסך mini-LED ו-2,899 דולר עם PROLED XDR, או 2,749 דולר ל-PROLED עם הנחת החינוך בארה״ב [2][1][3].
- שבב עליון, מסך גדול יותר. דגם 16 אינץ׳ עם M5 Max עולה 4,799 דולר בגרסת PROLED לעומת 4,399 דולר במחיר ה-mini-LED שקדם להכרזה, פער של 400 דולר [1][3].
- הכול במקסימום. תצורת PROLED העליונה בגודל 16 אינץ׳ עולה 14,549 דולר. הדגם הקודם של 16 אינץ׳ במקסימום (זיכרון 128GB, כונן SSD של 8TB, זכוכית nano-texture) הגיע לשיא של 10,149 דולר, ואילו אותו מפרט של 8TB בדגם PROLED החדש עולה 10,549 דולר, כלומר 400 דולר יותר [3].
הדוגמאות מראות שבחירת המסך מוסיפה תוספת קבועה בערך של 400 דולר, ואילו דרגות הזיכרון והאחסון קובעות אם החשבון יישאר סביב 3,000 דולר או יתקרב לחמש ספרות.
כמה זמן מחזיקה הסוללה של MacBook Pro?
Apple מדרגת את דגמי ה-14 אינץ׳ מסוג PROLED ו-mini-LED עד 22 שעות עם M5 Pro ועד 20 שעות עם M5 Max. דגמי ה-16 אינץ׳ מדורגים עד 24 שעות עם M5 Pro ועד 22 שעות עם M5 Max [6]. אלה נתוני 'עד' של Apple עצמה, ולכן בשימוש בפועל התוצאות ישתנו לפי עומס העבודה והבהירות.
כיצד זה משתווה לדגמים אחרים?
- ה-MacBook Pro בגודל 14 אינץ׳ עם M5 בסיסי דורג עד 24 שעות בהשקתו באוקטובר 2025 [8].
- ה-MacBook Air עם M5 מדורג עד 18 שעות [9].
- דגם ה-M6 הבסיסי המדווח בגודל 14 אינץ׳ מופיע עם עד 24 שעות הזרמת וידאו, לפי MacRumors [2].
כל דגמי M5 Pro ו-M5 Max יכולים לטעון מהר ל-50% תוך 30 דקות [6][1], ולפי ההודעה של Apple ממרץ נדרש לכך מתאם USB-C בהספק 96W ומעלה [4]. שימו לב שדגם ה-M5 הבסיסי בגודל 14 אינץ׳ מדורג גבוה יותר מדגם ה-14 אינץ׳ עם M5 Pro, כך ששבב גדול יותר אינו אומר סוללה ארוכה יותר.
האם עכשיו זמן טוב לקנות MacBook Pro?
MacRumors אומר שמכיוון שמערך הדגמים רוענן באוקטובר 2026, 'עכשיו זמן טוב לקנות' [2]. הטיעון פשוט: הדגמים הנוכחיים הם החדשים ביותר שיהיו. הטיעון הנגדי הוא המחיר. פרמיית ה-PROLED נמדדת מול המחירים שקדמו מיד להכרזה [3], שבאו אחרי העלאות המחירים של MacBook שלפי Macworld ביצעה Apple ביוני 2026 [5], ומחירי ההשקה במרץ 2026 היו נמוכים יותר [4].
כיצד אפשר להוריד את העלות?
Apple מציעה מחירי חינוך בארה״ב החל מ-2,749 דולר לדגם PROLED בגודל 14 אינץ׳ עם M5 Pro [1]. ליסינג Apple Upgrade שלה, החל מ-55.99 דולר לחודש למשך 36 חודשים, מצוין לא כולל מסים וזיכוי עבור מכשיר ישן [1], וההודעה של Apple ממרץ מתארת זיכוי Apple Trade In לקראת Mac חדש [4].
מה עדיין אינו ודאי?
- ביקורות עצמאיות. דגמי PROLED נשלחים ב-6 בנובמבר 2026 [1], ו-9to5Mac אומר שבדיקות בשימוש אמיתי יראו אם העיצוב החדש משפיע על ביצועים מתמשכים [6].
- דגם ה-M6. רק MacRumors מתאר את מחירו ואת מפרטו, ולכן אשרו אותם באתר של Apple [2].
- טענות הביצועים של Apple. נתונים כמו עד 30% מהירות מעבד גבוהה יותר ועד פי 4 עיבוד פרומפטים ב-LLM הם השוואות של Apple עצמה [4].
- הרענון הבא. המקורות שנאספו אינם מציינים מתי Apple תעדכן שוב את מערך הדגמים.
אם אפשר להמתין כמה שבועות, הביקורות העצמאיות הראשונות אמורות לסייע לענות על שאלת הביצועים המתמשכים. אם אתם צריכים מחשב עכשיו, קנו לפי המפרטים שאישרתם ולא לפי טענות הכותרת של Apple.
האם אפשר לקנות MacBook Pro באיראן?
המקורות שנאספו אינם נותנים תשובה פשוטה של כן או לא, וקוראים באיראן לא צריכים להניח שאפשר לרכוש או לתחזק באופן חוקי דגם MacBook כלשהו בערוצים רשמיים. מי שאינו בטוח צריך לקבל ייעוץ בנוגע לכללי הסנקציות.
מה קובעים הכללים בארה״ב?
דף ציות הסחר של Apple אומר שרישיון כללי D-2 של OFAC לאיראן, שהונפק ב-23 בספטמבר 2022, מתיר ייצוא לאנשים באיראן של שירותים, תוכנה וחומרה מסוימים הנלווים לתקשורת אישית. Apple מוסיפה שרק חלק מהמוצרים והתוכנות שלה נכללים בקטגוריות אלה [11]. הודעה ב-Federal Register האמריקאי מ-17 במאי 2024 עדכנה את רשימת הפריטים הנלווים לתקשורת של OFAC והוסיפה מגבלת כוח מחשוב (Adjusted Peak Performance של לא יותר מ-1 Weighted TeraFLOP) למחשבים ניידים, לטאבלטים ולמכשירי מחשוב אישיים [12]. ההודעה פרסמה מחדש את רשימות הרישיון הכללי D הקודמות כרשימה במסגרת תקנות העסקאות והסנקציות האיראניות (31 CFR 560.540) [12], ו-OFAC פרסמה באותו יום כלל סופי שתיקן תקנות אלה [13]. התנאים חשובים, ולכן קראו בעצמכם את ההודעה ב-Federal Register ואת הכלל הסופי ולא הסתמכו על סיכום.
במה עוד שונה המצב לקוראים באיראן?
רשימת השפות של Apple Intelligence (בטא) מאוקטובר 2025 כללה אנגלית, צרפתית, גרמנית, איטלקית, פורטוגזית ברזילאית, ספרדית, סינית מפושטת, יפנית וקוריאנית. פרסית אינה ברשימה [8]. לכן ייתכן שתכונות Apple Intelligence לא יעבדו בפרסית נכון לאותה גרסה.
אף מקור שנאסף אינו עוסק במחירי קמעונאות באיראן, באחריות, בגישה לשירות של Apple, בסינון או במגבלות תשלום ברכישת Mac, ולכן המדריך אינו טוען דבר לגביהם. רשימת המדינות של Apple להזמנות מוקדמות ב-28 באוקטובר 2026 כיסתה 30 מדינות ואזורים, אך הרשימה לא אותרה, ולכן לא ידוע אם איראן כלולה בה [1]. לרכישה שקשורה לאיראן, קבלו ייעוץ משפטי מוסמך.
| דגם | שבב | מסך | מחיר פתיחה בארה״ב | מחיר חינוך בארה״ב |
|---|---|---|---|---|
| 14 אינץ׳ בסיס (מדווח) | M6 | Mini-LED, לפי MacRumors [2] | $1,999 [2] | לא מצוין |
| 14 אינץ׳ PROLED XDR | M5 Pro | Tandem OLED, מגע | $2,899 [1][3] | $2,749 [1] |
| 16 אינץ׳ PROLED XDR | M5 Pro | Tandem OLED, מגע | $3,399 [1][3] | $3,199 [1] |
| 14 אינץ׳ PROLED XDR | M5 Max | Tandem OLED, מגע | $4,499 [1][3] | $4,199 [1] |
| 16 אינץ׳ PROLED XDR | M5 Max | Tandem OLED, מגע | $4,799 [1][3] | $4,499 [1] |
| 14 אינץ׳ mini-LED | M5 Pro | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $2,499 [2] | לא מצוין |
| 16 אינץ׳ mini-LED | M5 Pro | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $2,999 [2] | לא מצוין |
| 14 אינץ׳ mini-LED | M5 Max | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $4,099 [3] | לא מצוין |
| 16 אינץ׳ mini-LED | M5 Max | Liquid Retina XDR (mini-LED) | $4,399 [3] | לא מצוין |
| מאפיין | MacBook Air עם M5 | MacBook Pro עם M5 Pro / M5 Max |
|---|---|---|
| מחיר פתיחה בארה״ב | $1,099 (13 אינץ׳) ו-$1,299 (15 אינץ׳) בהשקה [9] | $2,899 עד $4,799 לדגמי PROLED XDR [1][3] |
| אחסון בסיסי | 512GB, עד 4TB [9] | 1TB (M5 Pro) או 2TB (M5 Max) [4] |
| מעבד | 10 ליבות [9] | עד 18 ליבות [4] |
| רוחב פס זיכרון | 153GB/s [9] | עד 307GB/s (M5 Pro) או 614GB/s (M5 Max) [4] |
| יציאות | שתי יציאות Thunderbolt 4 [9] | שלוש יציאות Thunderbolt 5, HDMI, חריץ SDXC, MagSafe, שקע אוזניות [1][4][6] |
| מסכים חיצוניים | עד שניים [9] | עד שלושה (M5 Pro) או ארבעה (M5 Max) ב-PROLED [1] |
| סוללה (נתון ״עד״ של Apple) | 18 שעות [9] | 14 אינץ׳ 22 או 20 שעות; 16 אינץ׳ 24 או 22 שעות [6] |
| מאפיין | Mini-LED (Liquid Retina XDR) | PROLED XDR (tandem OLED) |
|---|---|---|
| בהירות שיא | עד 1600 nits [2][6] | עד 2000 nits [1] |
| יחס ניגודיות | 1,000,000:1 [2] | 10,000,000:1 [1] |
| מגע | לא; PROLED הוא ה-Mac הראשון עם מגע [1] | כן, משולב בלוח [1] |
| אזור המצלמה | חריץ [2][6] | Dynamic Island [1] |
| משקל, 14 אינץ׳ | 3.5 lb [6] | 3.0 lb [6] |
| משקל, 16 אינץ׳ | 4.7 lb [6] | 4.0 lb [6] |
| מחיר פתיחה בארה״ב, 14 אינץ׳ M5 Pro | $2,499 [2] | $2,899 [1][3] |
טעויות נפוצות
השוואת המחיר החדש לבסיס שגוי
הדרך הנכונה: בדקו לפי איזה בסיס נערכת השוואת המחירים. MacRumors מודד את פרמיית ה-PROLED, בסך כ-400 דולר, מול המחירים שקדמו מיד להכרזה של 28 באוקטובר 2026 [3]. מחירים אלה באו אחרי העלאות המחירים שלפי Macworld ביצעה Apple ביוני 2026 [5], ומחירי ההשקה במרץ 2026 היו נמוכים יותר, למשל 2,199 דולר ל-14 אינץ׳ עם M5 Pro [4].
התייחסות לדגם הבסיס עם M6 כאל דגם מאושר
הדרך הנכונה: התייחסו לדגם ה-14 אינץ׳ עם M6 ב-1,999 דולר כאל דיווח של MacRumors עד שיאושר באתר apple.com, כי ההודעה לעיתונות של Apple על PROLED אינה מתארת אותו במקורות שנאספו [2][1].
קניית Pro כשמספיק Air
הדרך הנכונה: התחילו מעומס העבודה. ההשוואה של Macworld, שעודכנה ביולי 2026, מגדירה את ה-MacBook Air כבחירה הטובה ביותר לרוב האנשים, ואת ה-MacBook Pro עם M5 Pro או M5 Max כמתאים ביותר לתהליכי עבודה תובעניים כמו עריכת וידאו ב-4K, עבודת 3D, ריבוי משימות כבד ופיתוח תוכנה [5].
קריאת נתוני ״עד״ של Apple כתוצאות בנצ׳מרק
הדרך הנכונה: זכרו שנתוני ״עד״ של Apple, כמו עד 30% מהירות מעבד גבוהה יותר ועד פי 4 עיבוד מהיר יותר של פרומפטים ב-LLM, הם השוואות של Apple עצמה, ובדיקות עצמאיות של דגמי PROLED עדיין לא פורסמו [4][6].
הוספת כונן SSD הגדול ביותר בלי לבדוק את מחירו
הדרך הנכונה: בדקו את מחיר שדרוג האחסון לפני ההזמנה. בתצורת PROLED העליונה, המעבר מ-2TB ל-16TB לבדו מוסיף 7,000 דולר [3].
הנחה ששני הגדלים מספקים אותה חיי סוללה
הדרך הנכונה: השוו את דירוג הסוללה של כל גודל. עם M5 Pro, Apple מדרגת את דגם ה-14 אינץ׳ עד 22 שעות ואת דגם ה-16 אינץ׳ עד 24 שעות [6].
שאלות נפוצות
מהו ה-MacBook Pro החדש ביותר?
הדגם החדש ביותר הוא MacBook Pro עם מסך PROLED XDR, ש-Apple הכריזה עליו ב-28 באוקטובר 2026 בגדלים 14 ו-16 אינץ׳ עם שבבי M5 Pro או M5 Max [1]. MacRumors מדווח גם על דגם בסיס חדש של 14 אינץ׳ עם שבב M6 החל מ-1,999 דולר, אך ההודעה של Apple על PROLED אינה מתארת אותו במקורות שנאספו, ולכן יש לאשר אותו באתר apple.com [2].
האם ל-MacBook Pro החדש יש מסך מגע?
כן, דגמי PROLED XDR הם ה-Mac הראשון עם מסך מגע. חיישן המגע משולב בלוח עצמו, ו-macOS מתרגמת מגע ללחיצות, כך שאפליקציות קיימות רבות עובדות עם מגע [1][7]. דגמי ה-M5 Pro וה-M5 Max עם mini-LED, ש-Apple עדיין מוכרת, שומרים על החריץ במקום Dynamic Island [2][6].
מתי ה-MacBook Pro החדש יוצא?
ההזמנות המוקדמות ל-MacBook Pro עם PROLED XDR נפתחו ב-28 באוקטובר 2026, והמשלוחים מתחילים ביום שישי, 6 בנובמבר 2026 [1][7]. לפי MacRumors, גם דגם הבסיס בגודל 14 אינץ׳ עם M6 צפוי ב-6 בנובמבר [2]. רשימת ההזמנות המוקדמות של Apple כללה 30 מדינות ואזורים, ולכן בדקו זמינות במדינה שלכם באתר Apple [1].
כמה עולה ה-MacBook Pro החדש?
בארה״ב דגמי PROLED XDR מתחילים ב-2,899 דולר (14 אינץ׳, M5 Pro), 3,399 דולר (16 אינץ׳, M5 Pro), 4,499 דולר (14 אינץ׳, M5 Max) ו-4,799 דולר (16 אינץ׳, M5 Max) [1][3]. דגמי M5 Pro עם mini-LED מתחילים ב-2,499 וב-2,999 דולר [2]. מחירי החינוך מתחילים ב-2,749 דולר [1]. דגם PROLED של 16 אינץ׳ בתצורה מלאה מגיע ל-14,549 דולר [3].
האם כדאי לקנות MacBook Pro במקום MacBook Air?
לרוב האנשים כנראה שלא. ההשוואה של Macworld, שעודכנה ביולי 2026 לפני ההשקה של PROLED, מגדירה את ה-MacBook Air כבחירה הטובה ביותר לרוב האנשים, ואת ה-MacBook Pro עם M5 Pro או M5 Max כמתאים לתהליכי עבודה תובעניים כמו עריכת וידאו ב-4K, עבודת 3D, ריבוי משימות כבד ופיתוח תוכנה [5]. ה-Air התחיל ב-1,099 דולר בהשקתו במרץ 2026 [9]. מול שתי יציאות Thunderbolt 4 ב-Air [9], ל-Pro יש שלוש יציאות Thunderbolt 5, HDMI וחריץ SDXC, והוא תומך בעד 128GB זיכרון עם M5 Max [1][4]. דגמי PROLED גם מציגים בהירות שיא של עד 2000 nits [1].
כדאי לקנות MacBook Pro של 14 אינץ׳ או של 16 אינץ׳?
בחרו ב-14 אינץ׳ לניידות וב-16 אינץ׳ למסך גדול יותר ולדירוג סוללה ארוך יותר. דגם PROLED של 14 אינץ׳ שוקל 3.0 lb, לעומת 4.0 lb בדגם ה-16 אינץ׳ [6]. Apple מדרגת את הסוללה עד 22 שעות ב-14 אינץ׳ ועד 24 שעות ב-16 אינץ׳ עם M5 Pro [6]. דגם PROLED של 16 אינץ׳ עולה 500 דולר יותר עם M5 Pro (3,399 דולר לעומת 2,899) [1][3].
כמה זמן מחזיקה הסוללה של MacBook Pro?
הנתונים של Apple הם עד 22 שעות ב-14 אינץ׳ ועד 24 שעות ב-16 אינץ׳ עם M5 Pro, ו-20 ו-22 שעות עם M5 Max, הן בדגמי PROLED והן בדגמי mini-LED [6]. ה-MacBook Air עם M5 מדורג עד 18 שעות [9]. דגמי M5 Pro ו-M5 Max יכולים לטעון מהר ל-50% תוך 30 דקות [6][1], ולפי ההודעה של Apple ממרץ נדרש לכך מתאם USB-C בהספק 96W ומעלה [4].
מילון מונחים
- זיכרון מאוחד (Unified memory)
- זיכרון מאוחד הוא מאגר זיכרון יחיד שהמעבד, המעבד הגרפי וחלקים נוספים בשבב של Apple חולקים ביניהם.
- רוחב פס זיכרון (Memory bandwidth)
- רוחב פס זיכרון הוא כמות הנתונים בשנייה שהשבב יכול להעביר אל הזיכרון שלו וממנו, ונמדד ב-GB/s.
- Mini-LED
- Mini-LED (ה-Liquid Retina XDR של Apple) הוא מסך עם תאורה אחורית, שמותקן בדגמי MacBook Pro ששומרים על החריץ.
- Tandem OLED (PROLED XDR)
- Tandem OLED, שנמכר על ידי Apple בשם PROLED XDR, הוא עיצוב לוח OLED שבו כל פיקסל מפיק אור משלו וחיישן המגע משולב בלוח.
- Nit
- Nit היא יחידת מידה לבהירות מסך, ו-Apple מציינת עד 2000 nits בשיא עבור מסך PROLED.
- Dynamic Island
- Dynamic Island הוא אזור במסך שמחליף את החריץ בדגמי PROLED ומארח את Spotlight, Live Activities ו-Siri AI.
- MacBook Neo
- MacBook Neo הוא Mac בגודל 13 אינץ׳ עם שבב A18 Pro שמופיע ברשימת התאימות של Apple ל-macOS Tahoe 26.
- רישיון כללי של OFAC
- רישיון כללי של OFAC הוא היתר של משרד האוצר האמריקאי שמאפשר פעילות מסוימת שסנקציות ארה״ב היו מגבילות אחרת.
מקורות
- Apple unveils groundbreaking MacBook Pro with PROLED XDR Display and Touch for the first time on Mac Apple Newsroom · 2026-10-28
- MacBook Pro: Should You Buy? Reviews and More (roundup, last updated October 28, 2026) MacRumors · 2026-10-28
- Apple's New Touchscreen MacBook Pro Costs Up to $14,549 MacRumors · 2026-10-28
- Apple introduces MacBook Pro with all-new M5 Pro and M5 Max, delivering breakthrough pro performance and next-level on-device AI Apple Newsroom · 2026-03-03
- Best MacBook for 2026: Air vs Pro vs Neo compared Macworld · 2026-07-07
- MacBook Pro with PROLED XDR vs MacBook Pro: Here's every difference 9to5Mac · 2026-10-28
- Apple Announces OLED MacBook Pro With Touch Display MacRumors · 2026-10-28
- Apple unveils new 14-inch MacBook Pro powered by the M5 chip, delivering the next big leap in AI for the Mac Apple Newsroom · 2025-10-15
- Apple introduces the new MacBook Air with M5 Apple Newsroom · 2026-03-03
- macOS Tahoe 26 is compatible with these computers Apple Support · 2026-09-14
- Apple Trade Compliance (Global Trade Compliance) Apple Legal
- Publication and Update of the List of Services, Software, and Hardware Incident to Communications (Federal Register Vol. 89, No. 97, pages 43513-43514) US Federal Register (OFAC, Department of the Treasury) · 2024-05-17
- Iranian Transactions and Sanctions Regulations (final rule) US Federal Register (OFAC, Department of the Treasury) · 2024-05-17