Əsas məzmuna keç
Texnologiya

MacBook Pro alış bələdçisi (noyabr 2026): modellər, çiplər və qiymətlər

Dərc olunub 24 dəq oxu
Minimalist taxta masa üzərində açıq vəziyyətdə zərif gümüşü noutbuk, ekranda mücərrəd rəngarəng divar kağızı, sadə qapaq, səhərin yumşaq işığı

Qısaca

3 noyabr 2026-cı ilə olan məlumata görə, Apple toxunma ekranlı PROLED XDR MacBook Pro modellərini $2,899-dan (göndəriş 6 noyabr) [1][3], mini-LED M5 Pro modellərini $2,499-dan və MacRumors-a görə 14 düymlük M6 modelini $1,999-dan satır [2]. Pro gücünə və ya portlarına ehtiyacı olmayan alıcılara MacBook Air tövsiyə olunur [2].

Əsas nəticələr

  1. Apple 28 oktyabr 2026-cı ildə PROLED XDR MacBook Pro modellərini təqdim etdi; çatdırılma 6 noyabr 2026-cı ildən başlayır, ABŞ qiymətləri $2,899-dan $4,799-a qədərdir [1][3].
  2. PROLED modelləri elandan dərhal əvvəlki mini-LED qiymətlərindən təxminən $400 bahadır; bu təxminən 16%, 13%, 10% və 9% artım deməkdir [3].
  3. M5 Pro 307GB/s sürətlə 64GB-a qədər yaddaşı, M5 Max isə 614GB/s sürətlə 128GB-a qədər yaddaşı dəstəkləyir [4][2].
  4. Macworld-ün 2026-cı ilin iyulunda yenilənmiş müqayisəsi MacBook Air-i əksər insanlar üçün ən yaxşı seçim adlandırır və M5 Pro və ya M5 Max ilə MacBook Pro-nu 4K video montajı, 3D iş, ağır çoxişlilik və proqram hazırlanması kimi tələbkar iş axınları üçün ən yaxşı hesab edir [5].
  5. Apple batareya ömrünü M5 Pro ilə 14 düymlüdə 22, 16 düymlüdə 24 saata qədər, M5 Max ilə isə 20 və 22 saata qədər qiymətləndirir [6].
  6. MacRumors $1,999-dan baza 14 düymlük M6 modelini bildirir, lakin təfərrüatlar apple.com-da təsdiqlənməlidir [2].
Bu səhifədə 14 bölmə
  1. 2026-cı ilin noyabr ayına olan ən yeni MacBook Pro hansıdır?
  2. Hansı MacBook Pro-nu almalıyam?
  3. Yeni MacBook Pro nə qədərdir?
  4. MacBook Pro, yoxsa MacBook Air: hansı sizə daha uyğundur?
  5. M5, M5 Pro, M5 Max və M6 arasında fərq nədir?
  6. OLED toxunma ekranlı MacBook Pro əlavə pula dəyərmi?
  7. Nə qədər RAM və yaddaş lazımdır?
  8. MacBook Pro batareyası nə qədər davam edir?
  9. İndi MacBook Pro almaq üçün yaxşı vaxtdırmı?
  10. İranda MacBook Pro almaq olarmı?
  11. Ümumi səhvlər
  12. Tez-tez verilən suallar
  13. Lüğət
  14. Mənbələr

2026-cı ilin noyabr ayına olan ən yeni MacBook Pro hansıdır?

Ən yeni MacBook Pro, Apple-ın 28 oktyabr 2026-cı ildə 14 və 16 düymlük ölçülərdə təqdim etdiyi PROLED XDR Display ilə MacBook Pro-dur. Ön sifarişlər həmin gün açıldı, çatdırılma isə cümə günü, 6 noyabr 2026-cı ildə başlayır [1][7]. Bu, toxunma displeyli ilk Mac-dır [1][2], 9to5Mac isə dizaynı 2021-ci ildən bəri ilk MacBook Pro yenilənməsi adlandırır [6].

İndi hansı MacBook Pro modellərini almaq olar?

Apple və MacRumors-a görə, xətt üç qrupdan ibarətdir:

  • PROLED XDR modelləri (M5 Pro və M5 Max). 14 və 16 düymlük ölçülərdə tandem OLED displey, toxunma və Dynamic Island ilə gəlir. ABŞ qiymətləri $2,899-dan başlayır [1][3].
  • Mini-LED modelləri (M5 Pro və M5 Max). Apple onları 2026-cı ilin martında təqdim edib və eyni dizayn və çıxıntı (notch) ilə hələ də satır. ABŞ-da 14 düymlük M5 Pro $2,499-dan, 16 düymlük M5 Pro isə $2,999-dan başlayır [2].
  • M6 çipli 14 düymlük baza model. MacRumors $1,999 başlanğıc qiymət və 6 noyabr 2026 təqdimat tarixi bildirir [2]. Toplanmış mənbələrdə Apple-ın PROLED press-relizi bu modeli təsvir etmir, ona görə ondan istifadə etməzdən əvvəl təfərrüatları apple.com-da təsdiqləyin.

M6 məlumatından əvvəl giriş nöqtəsi baza M5 çipli 14 düymlük model idi. O, 15 oktyabr 2025-ci ildə $1,599 qiymətlə təqdim olundu, 2026-cı ilin martında Apple 1TB yaddaşı standart etdi və başlanğıc qiymət $1,699 oldu (təhsil üçün $1,599) [8][4]. Mənbələr onun M6 modeli ilə yanaşı satışda qalıb-qalmadığını bildirmir, ona görə Apple mağazasını yoxlayın.

Son bir ildə xətt necə dəyişib?

  1. 15 oktyabr 2025: M5 çipli 14 düymlük MacBook Pro satışa çıxdı, çatdırılma 22 oktyabr 2025-dən başladı [8].
  2. 3 mart 2026: Apple M5 Pro və M5 Max modellərini elan etdi. Ön sifarişlər 4 martda açıldı, çatdırılma 11 mart 2026-da başladı [4].
  3. 28 oktyabr 2026: PROLED XDR modelləri elan edildi, çatdırılma 6 noyabr 2026-dan başlayır [1].

Hansı MacBook Pro-nu almalıyam?

Düzgün MacBook Pro görəcəyi işdən asılıdır, çünki çip pillələri, yaddaş tavanları və displeylər model adlarının göstərdiyindən daha çox fərqlənir. Toplanmış mənbələrə 3 noyabr 2026-ya olan PROLED modellərinin heç bir müstəqil icmalı daxil deyil, 9to5Mac isə yeni korpusun davamlı performansı dəyişib-dəyişmədiyini görmək üçün real şəraitdə testlərin lazım olduğunu qeyd edir [6]. Ona görə bu bələdçi Apple-ın spesifikasiyalarına və mətbuat işıqlandırmasına əsaslanır.

Hansı MacBook Pro sizin iş növünüzə uyğundur?

  • Ümumi gündəlik istifadə: Macworld-ün 2026-cı ilin iyulunda yenilənmiş müqayisəsi MacBook Air-i daşınma rahatlığı, batareya ömrü, səssiz işləməsi və gündəlik performansı ilə əksər insanlar üçün ən yaxşı seçim adlandırır [5]. MacRumors Pro performansına, portlara və ya mini-LED displeyə ehtiyacı olmayan alıcıları Air-ə və ya daha ucuz MacBook Neo-ya yönəldir [2].
  • Video, 3D və proqram hazırlanması: Macworld M5 Pro və ya M5 Max ilə MacBook Pro-nu 4K video montajı, 3D iş, ağır çoxişlilik və proqram hazırlanması kimi tələbkar iş axınları üçün ən yaxşı hesab edir [5]. M5 Pro 64GB-a qədər vahid yaddaşı dəstəkləyir [4].
  • Lokal AI işi: müqayisə ediləcək göstəricilər yaddaş həcmi və ötürmə qabiliyyətidir. M5 Max 614GB/s-ə qədər sürətlə 128GB-a qədər yaddaşı dəstəkləyir, M5 Pro üçün isə bu göstərici 64GB və 307GB/s-dir [4][2]. Apple LLM sorğularının işlənməsinin M4 Pro və M4 Max-a nisbətən 4 dəfəyə qədər sürətli olduğunu iddia edir; bu, Apple-ın öz müqayisəsidir [4].
  • Ən yaxşı ekran: PROLED XDR modellərində 2000 nit-ə qədər pik parlaqlıq və 10,000,000:1 kontrast nisbəti göstərilir [1].

14 düymlük, yoxsa 16 düymlük seçməli?

PROLED 14 düymlü 3.0 lb çəkir, mini-LED 14 düymlü isə 3.5 lb; PROLED 16 düymlü 4.0 lb, mini-LED 16 düymlü isə 4.7 lb çəkir [6]. Apple M5 Pro ilə batareya ömrünü 14 düymlüdə 22, 16 düymlüdə 24 saata qədər qiymətləndirir [6]. ABŞ-da 16 düymlük PROLED, M5 Pro ilə 14 düymlüdən $500 bahadır ($3,399, $2,899-a qarşı), M5 Max ilə isə $300 bahadır ($4,799, $4,499-a qarşı) [1][3].

PROLED üçün əlavə ödəmək, yoxsa mini-LED ilə qalmaq?

MacRumors PROLED modellərinin elandan əvvəlki mini-LED qiymətlərindən təxminən $400 bahalı olduğunu bildirir [3]. Hər iki xətt M5 Pro və M5 Max, üç Thunderbolt 5 portu, HDMI, SDXC kart yuvası, MagSafe və qulaqcıq çıxışı təklif edir [1][4][6]. Hamısı 30 dəqiqəyə 50%-ə qədər sürətli dolduğu üçün, Apple-ın mart relizinə görə 96W və ya daha güclü USB-C adapter tələb olunur [1][4][6]. Əlavə pul daha parlaq toxunma displeyi, Dynamic Island və daha yüngül korpus qazandırır; bunları 6-cı bölmə əhatə edir.

Ağ masa üzərində yan-yana iki gümüşü noutbuk, biri daha böyük, biri daha kiçik, yuxarıdan görünüş

Yeni MacBook Pro nə qədərdir?

28 oktyabr 2026-cı il üçün ABŞ başlanğıc qiymətləri M5 Pro ilə 14 düymlük PROLED XDR modeli üçün $2,899-dan M5 Max ilə 16 düymlük model üçün $4,799-a qədərdir [1][3]. Apple mini-LED M5 Pro modellərini hələ də $2,499 (14 düym) və $2,999 (16 düym) qiymətlə satır [2]. MacRumors $1,999-dan baza 14 düymlük M6 modelini bildirir [2]. ABŞ-dan kənar qiymətlər toplanmış mənbələrdə yoxdur.

Təhsil alıcıları nə qədər ödəyir?

Apple-ın PROLED XDR modelləri üçün ABŞ təhsil qiymətləri $2,749 (14 düym M5 Pro), $3,199 (16 düym M5 Pro), $4,199 (14 düym M5 Max) və $4,499 (16 düym M5 Max) səviyyəsindən başlayır [1]. Bu, standart başlanğıc qiymətlərdən $150-dən $300-a qədər aşağıdır.

Qiymət artımı nə qədərdir?

MacRumors PROLED modellərinin elandan dərhal əvvəlki mini-LED qiymətlərindən ($2,499, $2,999, $4,099 və $4,399) təxminən $400 bahalı olduğunu bildirir. Bu, təxminən 16%, 13%, 10% və 9% çox deməkdir [3]. Bu baza qiymət Macworld-ün bildirdiyinə görə Apple-ın 2026-cı ilin iyununda MacBook qiymətlərini artırmasından sonra formalaşıb [5]. Apple-ın 2026-cı ilin mart təqdimat qiymətləri daha aşağı idi: $2,199, $2,699, $3,599 və $3,899 [4]. Təqdimatdan hesablasaq, PROLED formasında 14 düymlük M5 Pro $700 bahadır ($2,899, $2,199-a qarşı); bu, iki mənbədən sadə hesablamadır. İyun artımlarının hər model üzrə dəqiq məbləği toplanmış mənbələrdə təsdiqlənməyib.

Ən bahalı konfiqurasiya hansıdır?

ABŞ-da ən yüksək konfiqurasiya 14 düymlük PROLED modeli üçün $14,249, 16 düymlük model üçün $14,549 təşkil edir. Burada 18 nüvəli CPU və 40 nüvəli GPU ilə M5 Max, 128GB vahid yaddaş, 16TB SSD və nano-texture şüşə var. Təkcə 2TB SSD-nin 16TB-a yüksəldilməsi $7,000 başa gəlir [3].

İcarə variantları varmı?

Apple-ın ABŞ icarə proqramı Apple Upgrade PROLED MacBook Pro-nu 36 ay ərzində ayda $55.99-dan siyahıya salır; vergilər və trade-in krediti daxil deyil [1]. İcarə aylıq ödənişi dəyişir, kompüterin ümumi dəyərini yox, ona görə 36 aylıq tam məbləği alış qiyməti ilə müqayisə edin.

MacBook Pro, yoxsa MacBook Air: hansı sizə daha uyğundur?

MacBook Air əksər alıcılar üçün daha yaxşı seçimdir, MacBook Pro isə davamlı ağır iş, daha çox port və daha parlaq displey üçün daha uyğundur. Mənbələr bölgüdə razıdır, lakin vurğuda fərqlənir.

MacBook Air nə təklif edir?

Apple M5 çipli MacBook Air-i 3 mart 2026-cı ildə elan etdi. Təqdimatda ABŞ-da $1,099 (13 düym) və $1,299 (15 düym) qiymətlə başlayırdı. 512GB baza yaddaşı (4TB-a qədər), 10 nüvəli CPU, 10 nüvəyə qədər GPU, 153GB/s yaddaş ötürmə qabiliyyəti və 18 saata qədər batareya ömrü var. İki Thunderbolt 4 portu iki xarici displeyə qədər dəstəkləyir [9]. Bunlar təqdimat qiymətləridir, ona görə almazdan əvvəl cari qiyməti yoxlayın.

MacBook Pro nə əlavə edir?

M5 Pro və M5 Max MacBook Pro-larında üç Thunderbolt 5 portu, HDMI, SDXC kart yuvası, MagSafe [1][4] və qulaqcıq çıxışı [1][6] var. PROLED modeli M5 Pro ilə üç, M5 Max ilə dörd xarici displeyə qədər dəstəkləyir [1]. Wi-Fi 7 və Bluetooth 6 Apple-ın N1 çipindən gəlir [1][4]. Pro həmçinin daha çox yaddaş və saxlama imkanı təklif edir, bunlar 5-ci bölmədə əhatə olunur.

Rəyçilər razıdırlarmı?

Macworld-ün PROLED təqdimatından əvvəl, 2026-cı ilin iyulunda yenilənmiş müqayisəsi MacBook Air-i əksər insanlar üçün ən yaxşı seçim adlandırır və M5 Pro və ya M5 Max ilə MacBook Pro-nu 4K video montajı, 3D iş, ağır çoxişlilik və proqram hazırlanması kimi tələbkar iş axınları üçün ən yaxşı hesab edir [5]. MacRumors icmalı 14 düymlük Pro-nu Air-dən daha yaxşı displey və daha sürətli çip istəyənlər üçün seçim kimi təqdim edir, 2026-cı ilin oktyabr yenilənməsini almaq üçün yaxşı vaxt adlandırır və Pro performansına, portlara və ya mini-LED displeyə ehtiyacı olmayan alıcıları Air-ə və ya MacBook Neo-ya yönəldir [2]. Bunlar ziddiyyət deyil, fərqli auditoriya və prioritetlərdir, ona görə kompüteri iş yükünüzə uyğun seçin.

MacBook Neo harada yerləşir?

Apple-ın macOS Tahoe 26 uyğunluq səhifəsi «MacBook Neo (13-inch, A18 Pro)» modelini siyahıya salır [10], MacRumors isə onu daha ucuz variant adlandırır [2]. Toplanmış mənbələr onun üçün qiymət və ya tam spesifikasiya vermir, ona görə Air ilə müqayisə etməzdən əvvəl Apple saytını yoxlayın.

M5, M5 Pro, M5 Max və M6 arasında fərq nədir?

Apple silicon Apple-ın Mac üçün hazırladığı çiplər ailəsidir və hər pillə nüvə sayını, yaddaş tavanını və yaddaş ötürmə qabiliyyətini artırır. Aşağıdakı bütün performans rəqəmləri Apple-ın öz müqayisələridir, 9to5Mac isə PROLED dizaynının davamlı performansa necə təsir etdiyini göstərmək üçün real şəraitdə testlərin hələ də lazım olduğunu qeyd edir [6].

Baza M5 nədir?

M5 çipli 14 düymlük MacBook Pro 15 oktyabr 2025-ci ildə $1,599 qiymətlə təqdim olundu. Apple 10 nüvəli GPU, M4-ün AI performansından 3.5 dəfəyə qədər yüksək performans, 24 saata qədər batareya ömrü, 4TB-a qədər yaddaş və 16GB başlanğıc vahid yaddaş göstərdi [8].

M5 Pro və M5 Max nə əlavə edir?

Apple deyir ki, M5 Pro və M5 Max 18 nüvəyə qədər CPU-ya (6 super nüvə və 12 performans nüvəsi), 30%-ə qədər sürətli CPU performansına, M4 Pro və M4 Max-a nisbətən 50%-ə qədər qrafika artımına və LLM sorğularının 4 dəfəyə qədər sürətli işlənməsinə malikdir [4]. M5 Pro 307GB/s-ə qədər yaddaş ötürmə qabiliyyəti ilə 64GB-a qədər vahid yaddaşı, M5 Max isə 614GB/s-ə qədər sürətlə 128GB-a qədər yaddaşı dəstəkləyir [4][2]. Apple həmçinin SSD sürətinin əvvəlki nəsildən 2 dəfəyə qədər sürətli olduğunu bildirir [4].

Bildirilən M6 modeli nədir?

MacRumors M6 çipli, 12 nüvəli CPU, 12 nüvəli GPU, 32GB-a qədər yaddaş, 170GB/s-ə qədər yaddaş ötürmə qabiliyyəti, üç Thunderbolt 4 portu, 4TB-a qədər SSD və 24 saata qədər video axını olan baza 14 düymlük MacBook Pro bildirir. Qiyməti $1,999-dan başlayır və təqdimatının 6 noyabr 2026-cı ildə olacağı bildirilir [2]. Apple-ın PROLED press-relizi onu təsvir etmədiyi üçün bu rəqəmləri apple.com-da görənə qədər təsdiqlənməmiş hesab edin [1].

Apple hansı konfiqurasiyaları təklif edir?

  • M5 Pro: 24GB yaddaşdan (48GB və 64GB variantları) və 1TB saxlamadan (2TB və 4TB variantları) başlayır [6].
  • M5 Max: 36GB-dan (48GB, 64GB və 128GB variantları) və 2TB-dan (4TB, 8TB və 16TB variantları) başlayır [6].
  • 16TB variantı PROLED XDR modelləri ilə yenidir, əvvəlki maksimum isə 8TB idi [6].
Dramatik işıqda elektron lövhə üzərində müasir prosessor çipinin makro fotosu

OLED toxunma ekranlı MacBook Pro əlavə pula dəyərmi?

Displey keyfiyyətinə, toxunma daxiletməsinə və ya daha yüngül korpusa dəyər verirsinizsə, dəyər. Yalnız çipi istəyirsinizsə, əsaslandırmaq çətindir, çünki çip pillələri daha ucuz mini-LED modellərlə eynidir [2][6].

PROLED XDR displeyi nə təklif edir?

Displey tandem OLED istifadə edir. Apple 2000 nit-ə qədər pik HDR və SDR parlaqlığı, 10,000,000:1 kontrast nisbəti, 120Hz dəyişən yenilənmə tezliyi və P3 və Adobe RGB-ni əhatə edən rəng gamutu göstərir [1]. Mini-LED Liquid Retina XDR displeyi 1000 nit-ə qədər davamlı parlaqlıq və 1,000,000:1 kontrast nisbəti təklif edir [2], pik göstərici 1600 nit-ə qədərdir [2][6]. Toxunma sensoru displey panelinə quraşdırılıb, macOS toxunuşu kliklərə çevirir, ona görə bir çox mövcud tətbiq toxunma ilə işləyir [1][7]. PROLED modelləri həmçinin çıxıntını (notch) Dynamic Island ilə əvəz edir [2][6]; Apple deyir ki, o, Spotlight, Live Activities və Siri AI-ı yerləşdirir [1].

Nə qədər yüngüldür?

PROLED 14 düymlü 3.0 lb çəkir, mini-LED 14 düymlü isə 3.5 lb; PROLED 16 düymlü 4.0 lb, mini-LED isə 4.7 lb çəkir [6]. Ekran ölçüləri PROLED 14 düymlü üçün 14.2 düym, PROLED 16 düymlü üçün 16.3 düymdür, mini-LED 16 düymlü üçün isə 16.2 düymdür [6][7]. Apple həmçinin PROLED modelinin ümumilikdə 55% təkrar emal olunmuş tərkibə və 100% təkrar emal olunmuş alüminium korpusa malik olduğunu bildirir [1].

Üstünlüklər və çatışmazlıqlar hansılardır?

  • Üstünlük: daha yüksək göstərilən pik parlaqlıq (2000 nit, 1600 nit-ə qarşı) və kontrast (10,000,000:1, 1,000,000:1-ə qarşı) [1][2].
  • Üstünlük: ilk Mac toxunma displeyi, üstəgəl 0.5-dən 0.7 lb-ə qədər az çəki [1][6].
  • Çatışmazlıq: ABŞ başlanğıc qiymətlərində elandan əvvəlki mini-LED qiymətlərindən təxminən $400 çox [3].
  • Çatışmazlıq: bu, yeni aparatdır, müstəqil icmallar toplanmış mənbələrdə yoxdur və yeni korpusun davamlı performansı dəyişib-dəyişmədiyini görmək üçün real şəraitdə testlər lazımdır [6].
  • Diqqət: PROLED modelləri macOS 27 («Golden Gate») ilə göndərilir, 2026-cı ilin mart M5 Pro və M5 Max modelləri isə macOS Tahoe ilə təqdim olunmuşdu [1][4]. Mənbələr toxunmanın köhnə macOS versiyalarında necə işlədiyini bildirmir.

Nə qədər RAM və yaddaş lazımdır?

Apple-ın mənbələri iş yükü tövsiyələri yox, həcmlər və qiymətlər verir, ona görə praktiki yanaşma yaddaş tavanı gözlənilən ən böyük iş yükünüzü əhatə edən çip pilləsini seçməkdir. Tavanlar bildirilən M6 modeli üçün 32GB, M5 Pro üçün 64GB və M5 Max üçün 128GB-dır [2][4]. Başlanğıc nöqtələri M5 Pro üçün 24GB və 1TB, M5 Max üçün isə 36GB və 2TB-dır [6].

Yaddaş yüksəltmələri nə qədərdir?

Qiymətlər ən sürətlə yaddaşda artır. Ən yüksək PROLED konfiqurasiyasında təkcə 2TB-dan 16TB-a keçid $7,000 başa gəlir [3]. 16TB variantı PROLED XDR ilə yenidir [6].

Tipik alışlar nə qədərdir?

  • Eyni çip, fərqli ekran. 14 düymlük M5 Pro mini-LED displeylə $2,499, PROLED XDR ilə $2,899, ABŞ təhsil endirimi ilə PROLED üçün $2,749 təşkil edir [2][1][3].
  • Ən yaxşı çip, daha böyük ekran. 16 düymlük M5 Max PROLED formasında $4,799, elandan əvvəlki mini-LED qiyməti isə $4,399 təşkil edir; fərq $400-dür [1][3].
  • Hər şey maksimum. Ən yüksək 16 düymlük PROLED konfiqurasiyası $14,549 təşkil edir. Əvvəlki maksimum konfiqurasiyalı 16 düymlük (128GB yaddaş, 8TB SSD, nano-texture şüşə) $10,149-da başa çatırdı, yeni PROLED modelində eyni 8TB spesifikasiyası isə $10,549 təşkil edir, yəni $400 çox [3].

Praktiki nümunələr göstərir ki, ekran seçimi təxminən sabit $400 əlavə edir, yaddaş və saxlama pillələri isə hesabın $3,000 ətrafında qalmasını və ya beş rəqəmli məbləğə yaxınlaşmasını müəyyən edir.

Yarıqaranlıq studiyada noutbukda işləyən video montajçı, ekranda mücərrəd montaj zaman xətti

MacBook Pro batareyası nə qədər davam edir?

Apple 14 düymlük PROLED və mini-LED modellərini M5 Pro ilə 22 saata, M5 Max ilə 20 saata qədər qiymətləndirir. 16 düymlük modellər M5 Pro ilə 24 saata, M5 Max ilə 22 saata qədər qiymətləndirilir [6]. Bunlar Apple-ın öz «ən çoxu» rəqəmləridir, ona görə real istifadə iş yükündən və parlaqlıqdan asılı olaraq fərqlənəcək.

Digər modellərlə müqayisədə necə?

  • Baza M5 çipli 14 düymlük MacBook Pro 2025-ci ilin oktyabr təqdimatında 24 saata qədər qiymətləndirilmişdi [8].
  • M5 çipli MacBook Air 18 saata qədər qiymətləndirilir [9].
  • MacRumors-a görə, bildirilən baza M6 14 düymlü 24 saata qədər video axını göstərir [2].

Bütün M5 Pro və M5 Max modelləri 30 dəqiqəyə 50%-ə qədər sürətli dolur [6][1]; Apple-ın mart relizinə görə bunun üçün 96W və ya daha güclü USB-C adapter lazımdır [4]. Nəzərə alın ki, baza M5 14 düymlü 14 düymlük M5 Pro-dan daha yüksək göstəriciyə malikdir, yəni daha böyük çip daha uzun batareya ömrü demək deyil.

Gün işığında qatar masasının yanında pəncərə kənarında noutbukda işləyən şəxs, ətrafda adapter görünmür

İndi MacBook Pro almaq üçün yaxşı vaxtdırmı?

MacRumors deyir ki, xətt 2026-cı ilin oktyabrında yeniləndiyi üçün «indi almaq üçün yaxşı vaxtdır» [2]. Arqument sadədir: cari modellər olacaqları qədər yenidir. Əks arqument qiymətdir. PROLED əlavəsi elandan dərhal əvvəlki qiymətlərlə ölçülür [3], bu qiymətlər Macworld-ün bildirdiyinə görə Apple-ın 2026-cı ilin iyununda MacBook qiymətlərini artırmasından sonra gəlib [5], 2026-cı ilin mart təqdimat qiymətləri isə daha aşağı idi [4].

Xərci necə azaltmaq olar?

Apple PROLED 14 düymlük M5 Pro üçün ABŞ təhsil qiymətini $2,749-dan siyahıya salır [1]. Onun 36 ay üçün ayda $55.99-dan Apple Upgrade icarəsi vergilər və hər hansı trade-in krediti daxil edilmədən göstərilir [1], Apple-ın mart relizi isə yeni Mac üçün Apple Trade In kreditini təsvir edir [4].

Nə hələ də qeyri-müəyyəndir?

  • Müstəqil icmallar. PROLED modelləri 6 noyabr 2026-cı ildə göndərilir [1], 9to5Mac isə real şəraitdə testlərin yeni dizaynın davamlı performansa təsir edib-etmədiyini göstərəcəyini bildirir [6].
  • M6 modeli. Yalnız MacRumors onun qiymətini və spesifikasiyalarını təsvir edir, ona görə Apple saytında təsdiqləyin [2].
  • Apple-ın performans iddiaları. CPU-nun 30%-ə qədər sürətli olması və LLM sorğularının 4 dəfəyə qədər sürətli işlənməsi kimi rəqəmlər Apple-ın öz müqayisələridir [4].
  • Növbəti yenilənmə. Toplanmış mənbələr Apple-ın xətti yenidən nə vaxt yeniləyəcəyini bildirmir.

Bir neçə həftə gözləyə bilirsinizsə, ilk müstəqil icmallar davamlı performans sualına cavab verməyə kömək etməlidir. Kompüter indi lazımdırsa, Apple-ın əsas iddialarına deyil, təsdiqlədiyiniz spesifikasiyalara əsaslanaraq alın.

İranda MacBook Pro almaq olarmı?

Toplanmış mənbələr sadə bəli və ya xeyir cavabı vermir, İrandakı oxucular hər hansı konkret MacBook modelinin rəsmi kanallarla qanuni şəkildə alınıb-servis oluna biləcəyini fərz etməməlidir. Əmin olmayanlar sanksiya qaydaları üzrə məsləhət almalıdır.

ABŞ qaydaları nə deyir?

Apple-ın ticarət uyğunluğu səhifəsi bildirir ki, 23 sentyabr 2022-ci ildə verilmiş OFAC Iranian General License D-2 İrandakı şəxslərə şəxsi rabitə ilə bağlı müəyyən xidmətlərin, proqram təminatının və aparatın ixracına icazə verir. Apple əlavə edir ki, onun yalnız bəzi məhsulları və proqramları bu kateqoriyalara daxildir [11]. 17 may 2024-cü il tarixli ABŞ Federal Register bildirişi OFAC-ın rabitə ilə bağlı əşyalar siyahısını yenilədi və noutbuklar, planşetlər və şəxsi hesablama cihazları üçün hesablama gücü həddi (Adjusted Peak Performance 1 Weighted TeraFLOP-dan çox olmayan) əlavə etdi [12]. Bildiriş əvvəlki General License D siyahılarını Iranian Transactions and Sanctions Regulations (31 CFR 560.540) üzrə Siyahı kimi yenidən dərc etdi [12], OFAC isə həmin gün bu qaydaları dəyişdirən yekun qayda dərc etdi [13]. Şərtlər vacibdir, ona görə xülasəyə güvənmək əvəzinə Federal Register bildirişini və yekun qaydanı özünüz oxuyun.

İrandakı oxucular üçün başqa nə fərqlənir?

Apple-ın 2025-ci ilin oktyabrında Apple Intelligence (beta) dilləri siyahısı ingilis, fransız, alman, italyan, Braziliya portuqal, ispan, sadələşdirilmiş çin, yapon və koreya dillərindən ibarət idi. Fars dili orada yoxdur [8]. Buna görə Apple Intelligence funksiyaları həmin reliz üzrə fars dilində işləməyə bilər.

Heç bir toplanmış mənbə İranda pərakəndə qiymətləri, zəmanəti və ya Apple servisinə çıxışı, filtrləməni və ya Mac alışları üçün ödəniş məhdudiyyətlərini əhatə etmir, ona görə bu bələdçi onlar barədə iddia irəli sürmür. Apple-ın 28 oktyabr 2026 ön sifariş ölkə siyahısı 30 ölkə və regionu əhatə edirdi, lakin həmin siyahı əldə edilmədi, ona görə İranın daxil olub-olmadığı məlum deyil [1]. İranla bağlı alış üçün ixtisaslı hüquqi məsləhət alın.

MacBook Pro modelləri üzrə ABŞ başlanğıc qiymətləri, 28 oktyabr 2026-cı il vəziyyətinə. Mini-LED M5 Max qiymətləri MacRumors-un bildirdiyi, elandan dərhal əvvəlki qiymətlərdir; M6 modeli bildirilib, Apple tərəfindən təsdiqlənməyib.
ModelÇipDispleyABŞ başlanğıc qiymətiABŞ təhsil qiyməti
14 düymlük baza (bildirilən)M6Mini-LED, MacRumors-a görə [2]$1,999 [2]Göstərilməyib
14 düymlük PROLED XDRM5 ProTandem OLED, toxunma$2,899 [1][3]$2,749 [1]
16 düymlük PROLED XDRM5 ProTandem OLED, toxunma$3,399 [1][3]$3,199 [1]
14 düymlük PROLED XDRM5 MaxTandem OLED, toxunma$4,499 [1][3]$4,199 [1]
16 düymlük PROLED XDRM5 MaxTandem OLED, toxunma$4,799 [1][3]$4,499 [1]
14 düymlük mini-LEDM5 ProLiquid Retina XDR (mini-LED)$2,499 [2]Göstərilməyib
16 düymlük mini-LEDM5 ProLiquid Retina XDR (mini-LED)$2,999 [2]Göstərilməyib
14 düymlük mini-LEDM5 MaxLiquid Retina XDR (mini-LED)$4,099 [3]Göstərilməyib
16 düymlük mini-LEDM5 MaxLiquid Retina XDR (mini-LED)$4,399 [3]Göstərilməyib
M5 çipli MacBook Air (ABŞ təqdimat qiymətləri, 3 mart 2026) M5 Pro və M5 Max MacBook Pro modelləri ilə müqayisədə (28 oktyabr 2026-cı il vəziyyətinə spesifikasiyalar, Apple rəqəmləri).
XüsusiyyətM5 çipli MacBook AirM5 Pro / M5 Max ilə MacBook Pro
ABŞ başlanğıc qiymətiTəqdimatda $1,099 (13 düym) və $1,299 (15 düym) [9]PROLED XDR modelləri üçün $2,899-dan $4,799-a qədər [1][3]
Baza yaddaş512GB, 4TB-a qədər [9]1TB (M5 Pro) və ya 2TB (M5 Max) [4]
CPU10 nüvəli [9]18 nüvəyə qədər [4]
Yaddaş ötürmə qabiliyyəti153GB/s [9]307GB/s-ə qədər (M5 Pro) və ya 614GB/s-ə qədər (M5 Max) [4]
Portlarİki Thunderbolt 4 [9]Üç Thunderbolt 5, HDMI, SDXC yuvası, MagSafe, qulaqcıq çıxışı [1][4][6]
Xarici displeylərİkiyə qədər [9]PROLED-də üçə qədər (M5 Pro) və ya dörd (M5 Max) [1]
Batareya (Apple «ən çoxu»)18 saat [9]14 düymlük 22 və ya 20 saat; 16 düymlük 24 və ya 22 saat [6]
Mini-LED və PROLED XDR MacBook Pro müqayisəsi, 28 oktyabr 2026-cı il vəziyyətinə (Apple-ın göstərdiyi rəqəmlər və 14 düymlük M5 Pro üçün ABŞ başlanğıc qiymətləri).
XüsusiyyətMini-LED (Liquid Retina XDR)PROLED XDR (tandem OLED)
Pik parlaqlıq1600 nit-ə qədər [2][6]2000 nit-ə qədər [1]
Kontrast nisbəti1,000,000:1 [2]10,000,000:1 [1]
ToxunmaXeyr; PROLED toxunmalı ilk Mac-dır [1]Bəli, panelə quraşdırılıb [1]
Kamera sahəsiÇıxıntı (notch) [2][6]Dynamic Island [1]
Çəki, 14 düym3.5 lb [6]3.0 lb [6]
Çəki, 16 düym4.7 lb [6]4.0 lb [6]
ABŞ başlanğıc qiyməti, 14 düymlük M5 Pro$2,499 [2]$2,899 [1][3]

Ümumi səhvlər

  • Yeni qiyməti yanlış baza ilə müqayisə etmək

    Düzgünü: Qiymət müqayisəsində hansı baza qiymətin götürüldüyünü yoxlayın. MacRumors təxminən $400 PROLED əlavəsini 28 oktyabr 2026 elanından dərhal əvvəlki qiymətlərlə müqayisə edir [3]. Həmin qiymətlər Macworld-ün bildirdiyinə görə Apple şirkətinin 2026-cı ilin iyununda MacBook qiymətlərini artırmasından sonra formalaşıb [5], 2026-cı ilin mart ayındakı satışa çıxarılma qiymətləri isə daha aşağı idi, məsələn 14 düymlük M5 Pro üçün $2,199 [4].

  • Baza M6 modelini təsdiqlənmiş hesab etmək

    Düzgünü: 14 düymlük M6 modelini $1,999 qiymətlə apple.com-da təsdiqlənənə qədər MacRumors məlumatı kimi qəbul edin, çünki toplanmış mənbələrdə Apple şirkətinin PROLED press-relizi onu təsvir etmir [2][1].

  • Air kifayət edəndə Pro almaq

    Düzgünü: İş yükündən başlayın. Macworld-ün 2026-cı ilin iyulunda yenilənmiş müqayisəsi MacBook Air-i əksər insanlar üçün ən yaxşı seçim adlandırır və M5 Pro və ya M5 Max ilə MacBook Pro-nu 4K video montajı, 3D iş, ağır çoxişlilik və proqram təminatının hazırlanması kimi tələbkar iş axınları üçün ən yaxşı hesab edir [5].

  • Apple-ın «ən çoxu» performans iddialarını benchmark nəticəsi kimi oxumaq

    Düzgünü: Unutmayın ki, CPU-nun 30%-ə qədər sürətli olması və LLM sorğularının 4 dəfəyə qədər sürətli işlənməsi kimi Apple rəqəmləri şirkətin öz müqayisələridir və PROLED modellərinin müstəqil testləri hələ yoxdur [4][6].

  • Ən böyük SSD-ni qiymətinə baxmadan əlavə etmək

    Düzgünü: Sifarişdən əvvəl yaddaş pilləsinin qiymətini hesablayın. Ən yüksək PROLED konfiqurasiyasında 2TB-dan 16TB-a keçid təkbaşına $7,000 əlavə edir [3].

  • Hər iki ölçünün batareya ömrünün eyni olduğunu düşünmək

    Düzgünü: Hər ölçünün batareya göstəricisini müqayisə edin. M5 Pro ilə Apple 14 düymlük modeli 22 saata, 16 düymlük modeli isə 24 saata qədər qiymətləndirir [6].

Tez-tez verilən suallar

Ən yeni MacBook Pro hansıdır?

Ən yeni model 28 oktyabr 2026-cı ildə Apple tərəfindən elan edilmiş PROLED XDR Display ilə MacBook Pro-dur; 14 və 16 düymlük ölçülərdə M5 Pro və ya M5 Max çiplərilə təqdim olunur [1]. MacRumors həmçinin M6 çipli, $1,999-dan yeni baza 14 düymlük modeli bildirir, lakin toplanmış mənbələrdə Apple şirkətinin PROLED relizi onu təsvir etmir, ona görə apple.com-da təsdiqləyin [2].

Yeni MacBook Pro toxunma ekranlıdır?

Bəli, PROLED XDR modelləri toxunma displeyli ilk Mac kompüterləridir. Toxunma sensoru birbaşa panelə quraşdırılıb, macOS toxunuşu kliklərə çevirir, buna görə bir çox mövcud tətbiq toxunma ilə işləyir [1][7]. Apple-ın hələ də satdığı mini-LED M5 Pro və M5 Max modellərində Dynamic Island əvəzinə çıxıntı (notch) qalır [2][6].

Yeni MacBook Pro nə vaxt çıxır?

PROLED XDR MacBook Pro üçün ön sifarişlər 28 oktyabr 2026-cı ildə açıldı, çatdırılma isə cümə günü, 6 noyabr 2026-cı ildə başlayır [1][7]. MacRumors baza M6 14 düymlü modelin də 6 noyabrda çıxacağını bildirir [2]. Apple-ın ön sifariş siyahısı 30 ölkə və regionu əhatə edirdi, ona görə ölkənizdə mövcudluğu Apple saytında yoxlayın [1].

Yeni MacBook Pro nə qədərdir?

ABŞ-da PROLED XDR modelləri $2,899 (14 düym, M5 Pro), $3,399 (16 düym, M5 Pro), $4,499 (14 düym, M5 Max) və $4,799 (16 düym, M5 Max) qiymətindən başlayır [1][3]. Mini-LED M5 Pro modelləri $2,499 və $2,999-dan başlayır [2]. Tədris qiymətləri $2,749-dan başlayır [1]. Tam komplektli 16 düymlük PROLED modeli $14,549-a çatır [3].

MacBook Air əvəzinə MacBook Pro almağa dəyərmi?

Əksər insanlar üçün yəqin ki, yox. Macworld-ün PROLED təqdimatından əvvəl, 2026-cı ilin iyulunda yenilənmiş müqayisəsi MacBook Air-i əksər insanlar üçün, M5 Pro və ya M5 Max ilə MacBook Pro-nu isə 4K video montajı, 3D iş, ağır çoxişlilik və proqram hazırlanması kimi tələbkar iş axınları üçün ən yaxşı hesab edir [5]. Air 2026-cı ilin martındakı təqdimatında $1,099-dan başlayırdı [9]. Air-in iki Thunderbolt 4 portuna qarşı [9] Pro-da üç Thunderbolt 5 portu, HDMI və SDXC kart yuvası var, M5 Max ilə 128GB-a qədər yaddaşı dəstəkləyir [1][4]. PROLED modellərində 2000 nit-ə qədər pik parlaqlıq göstərilir [1].

14 düymlük, yoxsa 16 düymlük MacBook Pro almalıyam?

Daşınma rahatlığı üçün 14 düymlüyü, daha böyük ekran və daha uzun nominal batareya üçün 16 düymlüyü seçin. PROLED 14 düymlü 3.0 lb çəkir, 16 düymlü isə 4.0 lb [6]. M5 Pro ilə Apple batareyanı 14 düymlüdə 22 saata, 16 düymlüdə 24 saata qədər qiymətləndirir [6]. 16 düymlük PROLED M5 Pro ilə $500 bahadır ($3,399, $2,899-a qarşı) [1][3].

MacBook Pro batareyası nə qədər davam edir?

Apple-ın göstəriciləri M5 Pro ilə 14 düymlüdə 22, 16 düymlüdə 24 saata qədər, M5 Max ilə isə 20 və 22 saata qədərdir; bu həm PROLED, həm mini-LED modellərə aiddir [6]. M5 çipli MacBook Air 18 saata qədər qiymətləndirilir [9]. M5 Pro və M5 Max modelləri 30 dəqiqəyə 50%-ə qədər sürətli doldurula bilər [6][1]; Apple-ın mart relizinə görə bunun üçün 96W və ya daha güclü USB-C adapter lazımdır [4].

Lüğət

Vahid yaddaş (unified memory)
Vahid yaddaş CPU-nun, GPU-nun və Apple çipinin digər hissələrinin birgə istifadə etdiyi tək yaddaş hovuzudur.
Yaddaş ötürmə qabiliyyəti (memory bandwidth)
Yaddaş ötürmə qabiliyyəti çipin yaddaşa və yaddaşdan saniyədə ötürə biləcəyi məlumat həcmidir və GB/s ilə ölçülür.
Mini-LED
Mini-LED (Apple-ın Liquid Retina XDR) çıxıntısı (notch) saxlayan MacBook Pro modellərində istifadə olunan arxadan işıqlandırılan displeydir.
Tandem OLED (PROLED XDR)
Tandem OLED, Apple tərəfindən PROLED XDR kimi satılır; hər pikselin öz işığını yaratdığı və toxunma sensorunun panelə quraşdırıldığı OLED panel dizaynıdır.
Nit
Nit ekran parlaqlığı vahididir, Apple PROLED displey üçün 2000 nit-ə qədər pik parlaqlıq göstərir.
Dynamic Island
Dynamic Island PROLED modellərində çıxıntını əvəz edən və Spotlight, Live Activities və Siri AI-ı yerləşdirən ekran sahəsidir.
MacBook Neo
MacBook Neo, Apple-ın macOS Tahoe 26 uyğunluq siyahısında görünən, A18 Pro çipli 13 düymlük Mac-dır.
OFAC general lisenziyası
OFAC general lisenziyası ABŞ Xəzinədarlığının, əks halda ABŞ sanksiyaları ilə məhdudlaşdırılacaq müəyyən fəaliyyətə icazə verən səlahiyyət sənədidir.

Mənbələr

  1. Apple unveils groundbreaking MacBook Pro with PROLED XDR Display and Touch for the first time on Mac Apple Newsroom · 2026-10-28
  2. MacBook Pro: Should You Buy? Reviews and More (roundup, last updated October 28, 2026) MacRumors · 2026-10-28
  3. Apple's New Touchscreen MacBook Pro Costs Up to $14,549 MacRumors · 2026-10-28
  4. Apple introduces MacBook Pro with all-new M5 Pro and M5 Max, delivering breakthrough pro performance and next-level on-device AI Apple Newsroom · 2026-03-03
  5. Best MacBook for 2026: Air vs Pro vs Neo compared Macworld · 2026-07-07
  6. MacBook Pro with PROLED XDR vs MacBook Pro: Here's every difference 9to5Mac · 2026-10-28
  7. Apple Announces OLED MacBook Pro With Touch Display MacRumors · 2026-10-28
  8. Apple unveils new 14-inch MacBook Pro powered by the M5 chip, delivering the next big leap in AI for the Mac Apple Newsroom · 2025-10-15
  9. Apple introduces the new MacBook Air with M5 Apple Newsroom · 2026-03-03
  10. macOS Tahoe 26 is compatible with these computers Apple Support · 2026-09-14
  11. Apple Trade Compliance (Global Trade Compliance) Apple Legal
  12. Publication and Update of the List of Services, Software, and Hardware Incident to Communications (Federal Register Vol. 89, No. 97, pages 43513-43514) US Federal Register (OFAC, Department of the Treasury) · 2024-05-17
  13. Iranian Transactions and Sanctions Regulations (final rule) US Federal Register (OFAC, Department of the Treasury) · 2024-05-17
Bu bələdçini paylaş Telegram WhatsApp X

Pouyam Komandası haqqında Redaksiya siyasəti

Pouyam-da

Pouyam-ı kəşf et

Bələdçilər Pouyam-ın bir guşəsidir. Növbəti addım üçün buraya bax.

Sürətli naviqasiya